Бајден не ги смири берзите: Банкарските акции потонаа

0

Акциите на банките во Азија и Европа паднаа.

Акциите паднаа и покрај гаранциите на претседателот Џозеф Бајден дека американскиот финансиски систем е безбеден по колапсот на две големи американски банки.

Падот дојде откако американските власти објавија серија мерки за да ги уверат поединците и компаниите за безбедноста на американскиот банкарски систем и најавија дека ќе гарантираат повлекување на вкупните депозити на банката од Силиконската долина (СВБ) по нејзиниот колапс пренесува BBC.

Освен во банката СВБ, надлежните ќе дозволат пристап до депозитите и во банката за потписи, која беше затворена од регулаторното тело.

Бајден вети дека ќе стори „се што е потребно“ за да го заштити банкарскиот систем.

Ненадејниот банкрот на две банки предизвика страв од поголема криза. Инвеститорите стравуваат дека другите банки би можеле да бидат погодени од последиците од колапсот, а акциите на глобално ниво забележаа остар пад .

Акциите на финансиската групација Tokyo Mitsubishi UFJ, најголемиот доверител на земјата според средствата, паднаа за 8,1 отсто на берзите во Азија на сред ден, јавува Би-Би-Си.

Во понеделникот, шпанска Сантандер и германска Комерцбанк забележаа пад на нивните акции за повеќе од 10 отсто во еден момент.

Голем број помали американски банки претрпеа полоши загуби од европските банки, и покрај тоа што ги уверуваа клиентите дека имаат повеќе од доволно средства за да се заштитат од финансиски шокови, наведува Би-Би-Си.

Во петокот американското регулаторно тело ја затвори SVB, специјализирана за кредитирање на технолошки компании. Тоа е најголемиот колапс на американска банка од финансиската криза во 2008 година.

Во неделата властите ја запленија Signature Bank во Њујорк, која имаше многу клиенти вклучени во криптовалути.