„Бев преголема за да седам во ресторан!“ – Имала 197 килограми а сега се преполови: Тврди дека ова ѝ било мотив (фото)

Анастасија Морис (32) од Велс, рече дека порано била „преголема“ за какво било возење во забавен парк, па го прославила слабеењето со одење во Дизниленд.

Гастро бајпас хирургија

Минатата година, откако достигна тежина од 197 килограми, таа реши да направи промена. Таа сакаше да оди на возења во забавен парк и да ужива во еднодневните патувања со Јуан, нејзиниот дванаесетгодишен син, па реши да направи операција на гастричен бајпас во август 2023 година.

Анастасија

Големо губење на тежината

Во првиот месец ослабела 22 килограми, а девет месеци подоцна 74 килограми. Таа сега тежи 125 килограми и носи големина 22. Среќна е што сега без проблем може да се мери на домашната вага и со нетрпение го очекува планираното слабеење од уште 60 килограми за да ја достигне целната тежина.

„Се сеќавам дека секогаш мислев – што ќе јадам следно? Откако го родив синот, мојата тежина продолжи да се зголемува. Дојде до тој степен што едвај одев – бев преголем за возење во забавен парк и јас нели можев да седам на столиците во рестораните,“ се сеќава Анастасија.

Како што вели таа, порано се чувствувала како штотуку да „постоела“, но сега слабеењето целосно и’ го променило животот.

,,Можам да одам на еднодневни патувања со моето семејство и да пешачам со километри. Единствено жалам што не се оперирам порано”, споделила Анастасија.

Нема повеќе вознемиреност

Анастасија тврди дека не била на возење во забавен парк од својата 15-та година. Таа, исто така, се сеќава како секогаш можела да гледа како нејзиниот син јава со својот татко.

Анастасија

„Сè што сакав беше да купувам во обични продавници за облека и да одам во забавен парк со мојот син. Сега можам. Отидовме во Дизниленд во април, пешачев по цел ден и одев на секое возење со мојот син додала дека исто така веќе нема постојана вознемиреност дали ќе ја собере во седиштето или дали столот ќе пукне под неа.