Белата куќа: „ Вагнер “ загуби 30.000 борци во Украина

Руската приватна воена компанија (ПМЦ) Вагнер однесе повеќе од 30.000 жртви во Украина од почетокот на руската инвазија на Украина , при што околу 9.000 од тие борци се убиени во акција, соопшти Белата куќа, цитирана од Ројтерс.

Според американските проценки, 90 отсто од војниците „ вагнер “ убиени од декември во Украина се затвореници, изјави на редовен брифинг портпаролот на Советот за национална безбедност под американското претседателство, Џон Кирби.

Половина од жртвите се пријавени од средината на декември, кога се интензивираа борбите во источниот украински град Бахмут , рече портпаролот, повикувајќи се на разузнавачки информации.

Во последните денови, рече тој, приватната воена компанија бележи напредок во Бахмут , но Кирби додаде дека на Вагнер му биле потребни месеци за да го постигне тоа, и тоа по „ страшна и неподнослива цена “.

„ Можеби ќе завршат да го заземат Бахмут , но за нив тоа нема да има вистинска вредност, бидејќи градот нема стратешко значење “, рече тој, додавајќи дека дури и со таков развој на настаните, украинската одбрана во Донбас сепак ќе остане силна.

Кирби им рече на новинарите дека Вагнер продолжува многу да се потпира на затворениците испратени да се борат неподготвени и неопремени, и покрај неодамнешните изјави на основачот на компанијата Евгениј Пригожин дека престанал да регрутира затвореници да се борат во Украина , пренесе БТА.