Белата куќа ги објави огромните загуби на Вагнерците во Украина: Повеќето од нив се затвореници

Руската платеничка група „Вагнер“ претрпе повеќе од 30.000 жртви од почетокот на руската инвазија на Украина од 24 февруари минатата година, при што околу 9.000 нејзини членови загинаа во борби, соопшти во петокот Белата куќа.

Соединетите држави проценуваат дека затворениците сочинуваат 90 отсто од групата Вагнер убиени од декември, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби за новинарите на брифинг.

Половина од вкупниот број на загинати се однесува на периодот од средината на декември поради интензивирањето на борбите во источниот украински град Бахмут, рече Кирби, повикувајќи се на неодамна декласифицираните разузнавачки служби.

Кирби истакна дека платеничката група има постепени придобивки во и околу Бахмут во последниве денови, но дека им биле потребни неколку месеци и донела „погубна цена што не е одржлива“.

„Можно е на крајот да успеат во Бахмут, но тоа нема да им биде од вистинска корист бидејќи нема вистинска стратешка важност“, објасни тој, додавајќи дека украинските сили веројатно ќе задржат силни одбранбени позиции низ Донбас.

Кирби им рече на новинарите дека Вагнер сè уште многу се потпира на затворениците, кои се испраќаат во конфликт без обука или опрема, и покрај неодамнешните коментари на основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, дека престанал да регрутира затвореници за војната во Украина.