Белата куќа: САД немаат непријателски намери кон Северна Кореја

0

Пјонгјанг тврди дека вежбите на САД и нивните сојузници ја турнале ситуацијата до екстремна црвена линија и се закануваат да го претворат полуостровот во голем воен арсенал и покритична воена зона.

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека заедничките воени вежби во регионот се провокација и рече дека САД немаат непријателски намери кон Пјонгјанг.

„Јасно ставивме до знаење дека немаме непријателски намери кон КНДР [Северна Кореја] и дека бараме сериозна и одржлива дипломатија за решавање на целиот спектар на прашања од интерес за двете земји и регионот“, Советот за национална безбедност на Белата куќа. изјави портпаролот.

Коментарите на Белата куќа дојдоа откако Министерството за надворешни работи на Северна Кореја соопшти дека вежбите на САД и нивните сојузници ја турнале ситуацијата на „екстремна црвена линија“ и се заканија дека ќе го претворат полуостровот во „голем воен арсенал и покритична воена зона“.

Пјонгјанг „не е заинтересиран“ за дијалог

Во вторникот, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и неговиот јужнокорејски колега ветија дека ќе ги прошират воените вежби и ќе распоредат повеќе „стратешки средства“, како што се носачи на авиони и бомбардери со долг дострел, за да се спротивстават на развојот на оружјето на Северна Кореја и да спречат војна, објави Хина, цитирајќи Ројтерс..

Северна Кореја ќе одговори на секој воен потег на САД и има силна стратегија за контрамерки, вклучително и „најмоќната нуклеарна сила“ доколку е потребно, се додава во соопштението.

Во соопштението што го пренесе државната новинска агенција KCNA, пишува дека Пјонгјанг не е заинтересиран за дијалог се додека Вашингтон води непријателска политика.

Во соопштението на Белата куќа беше повторена подготвеноста на САД „да се сретнат со претставниците на КНДР во време и место погодно за нив“.

Вежби во согласност со досегашната практика

„Ја отфрламе идејата дека нашите заеднички вежби со партнерите во регионот служат како каква било провокација. Станува збор за рутински вежби, целосно во согласност со досегашната пракса“, рече функционерот.

Тој додаде дека САД продолжуваат тесно да соработуваат со сојузниците и партнерите за да обезбедат мир и стабилност во регионот.

„Истовремено, ќе продолжиме да работиме со сојузниците и партнерите за целосно спроведување на резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации, кои ја одразуваат волјата на меѓународната заедница, и да ја ограничиме способноста на КНДР да ги унапредува своите програми за незаконско оружје и да ја загрози регионалната стабилност. “, рече тој. е функционер.