Билка за 100 болести – лекува оштетен црн дроб, ја прочистува крвта и добро делува на канцерогени заболувања

Одличен е и во сезоната на настинки, вируси и грип

Невенот (лат. Calendula officinalis) е меѓу растенијата кои често се користат во фитотерапијата, а благодарение на богатиот состав на лековити материи се користи како помошно средство во лекувањето на бројни тегоби. Содржи есенцијално масло, флавоноиди, гликозиди, каротеноиди, горчливи материи, слуз, танини, некои органски киселини и провитамин А. Чајот од невен го зајакнува имунитетот, одличен е во сезоната на настинки, вируси и грип, може да помогне при кашлица и појава на херпес, кога добро делува мастата од невен. Цветовите на календулата се берат на сончево време и се сушат во провев.

Низа болести

Со невен лекуваме низа болести – гнојни рани и изгореници, брадавици, пченки, разни кожни заболувања, отоци, мускулни истегнувања, згрутчување на крвта, слабост на црниот дроб и слезината, проблеми со жолчката; промовира формирање и излачување на жолчката, лекува цревни и стомачни заболувања, ја прочистува крвта, ја регулира менструацијата и добро делува кај канцерогени заболувања.

Апликација

• ЧАЈ – 2 лажички суви цветови од невен прелијте ги со 1/4 л врела вода, оставете 10 минути и процедете. Во случај на жолчни тегоби, овој чај се зема 2-3 шолји дневно. За нередовна и болна менструација земајте по една шолја дневно, една недела пред менструацијата. Истиот чај се користи и за лапа.

• КИЛОВИ – мелените свежи листови се нанесуваат како лапа на изгореници, чиреви и гнојни рани.
Обвивките се направени и од чај.

• МАСТИ – во 1 кг чиста свинска маст ставете 4 шаки ситно сечкани цветови и листови невен; варете 10 минути на тивок оган со постојано мешање. Оставете 12 часа, загрејте и добро исцедете низ ситно сито. Тоа е одлична маст за сите кожни болести.

• ПУТЕР – свежи, добро мелени листови од невен и козјо путер се мешаат во еднакви делови и малку се загреваат за путерот да стане течен. Листовите од невен паѓаат на дното, а лековитите материи се задржуваат во путерот.