Бијонсе стана првата личност со темна кожа која стигна до првото место на кантри музичката листа

Пејачката Бијонсе стана првата личност со темна боја на врвот на американската Билборд топ-кантри песни со „Texas Hold’Em“ и е втората жена соло изведувач што го достигнала првото место на топ-листата, по Тејлор Свифт.

Песната „Texas Hold’Em“, која беше објавена на 11 февруари, го достигна првото место по само четири дена, за кое време е преземена 39.000 пати и стримирана 19,2 милиони пати во САД, според Sky News.

Песната на Бијонсе која е на врвот на топ листите ја прави првата жена која истовремено го држи првото место и на топ-листата Hot Country и на Hot R&B/Hip-Hop топ-листата откако тие топ листи започнаа во 1958 година, на кои претходно се најдоа Реј Чарлс, Били Реј Сајрус, Џастин Бибер и Морган Вален.

Оваа песна ќе се појави на деветтиот студиски албум на Бијонсе, насловен „Renaissance Act II“, кој ќе биде објавен на 29 март.

Една радио станица во Оклахома првично одбила да ја пушти песната поради, според Скај њуз, тешкиот однос што слушателите на овој вид музика го имаат со афроамериканските уметници, кои започнаа вирална кампања на платформата Х.