Блинкен го критикуваше Израел: Тие велат дека сакаат да ги заштитат цивилите, но на терен тоа е друга приказна

0

Американскиот државен секретар Антони Блинкен, во својата најостра јавна критика на израелската војна против Хамас во јужна Газа, рече дека постои јаз меѓу наведените намери на владата да ги заштити цивилите и бројот на загинати.

Говорејќи по средбата со британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Камерон, тој изјави дека Израел треба да даде приоритет на заштитата на цивилите.

„Додека стоиме тука речиси една недела по оваа кампања на југ, останува императив Израел да и даде приоритет на заштитата на цивилите“, рече Блинкен, додавајќи дека „се уште постои јаз меѓу намерата да се заштитат цивилите и вистинските резултати што ги гледаме. во земја“.

Блинкен рече дека САД сакаат Израел да се погрижи Палестинците да знаат кога и каде можат да одат на безбедни места и „да ги разјаснат периодите кога можат да се движат од едно до друго место“.

Тој, исто така, рече дека областите надвор од зоната на конфликтот „мора да останат такви“, пишува skynews.

„Ова е нешто за што редовно разговараме со Израелците, вклучително и денес“, рече американскиот дипломат, истовремено признавајќи дека Израел се соочува со „големи тешкотии“ во искоренувањето на милитантите на Хамас во Газа.

Лордот Камерон повика на ослободување на сите заложници во Газа, велејќи дека „нема оправдување“ за нивно држење од Хамас.

Инаку, Израел тргна во контранапад против Хамас откако овој изврши терористички напад на 7 октомври на израелски територии.