БОЛНА “ИСПОВЕД“ НА ХИЛАРИ КЛИНТОН – Дали во САД навистина расте поддршката за Владимир Путин !?

0

Политичките кругови во САД ја забележуваат зголемената популарност на политиката на претседателот на Русија, Владимир Путин, меѓу Американците – против тоа треба да се бориме, заклучи поранешната американска државна секретарка, Хилари Клинтон, во интервју за телевизијата PBS News.

Искрено, не ги разбирам Американците кои се на страната на Владимир Путин, но ние тоа го гледаме, го слушаме и треба да се бориме против тоа“, порача Хилари Клинтон.

Таа изјави и дека руското раководство наводно е „воодушевено“ од турбуленциите што го потресуваат американскиот Конгрес, бидејќи се заканува да ја прекине испораката на американско оружје за Украина.

Хилари Клинтон, исто така, изрази збунетост дека некои Американци на одговорни позиции велат дека САД не треба да го поддржуваат народот на Украина. Според нејзините зборови, во САД имало идеолошка и политичка партиска поделба.

Кон крајот на минатата недела американскиот Конгрес одобри привремен буџет, кој не вклучува финансиска поддршка за Киев.

Потоа, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаше за смена на својот претседавач, републиканецот Кевин Мекарти, кој планираше да ги исклучи средствата во износ од 300 милиони долари наменети за обука на украинската Армија од одбранбениот буџет на земјата. Покрај тоа, минатата сабота, на 30. септември, истече законот за заем-закуп за вооружените сили на Украина.

Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека е загрижен поради можното одбивање на Конгресот да продолжи да обезбедува помош за Украина поради неодамнешните случувања во врска со владиното финансирање.