„БОРИСЕ, НЕ САКАМ ДА ТЕ ПОВРАДАМ, АМА СО РАКЕТА ТОА ТРАЕ САМО МИНУТА“: Поранешниот британски премиер тврди дека Путин лично му се заканувал

0

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон откри телефонски разговор со Путин пред влегувањето на руските војници во Украина.

Според британскиот политичар, тој го убедил рускиот претседател дека Украина нема да влезе во НАТО во догледна иднина и наводно му се заканил дека ќе го погоди со проектил, објави Скај њуз.

Во еден момент некако ми се закани и ми рече: „Борис, не сакам да те повредам, но со ракета треба само една минута“ или нешто слично, додаде политичарот.

Џонсон, исто така, рече дека му рекол на рускиот лидер дека ескалацијата само ќе ја зголеми поддршката на Западот за Украина, што значи „повеќе НАТО, а не помалку НАТО“ на руските граници.

„Тој рече: „Борис, велиш дека Украина нема наскоро да се приклучи на НАТО. За какво време зборуваш?’ И реков: „Таа нема да влезе во НАТО во догледна иднина. Го знаете тоа многу добро“, изјави Џонсон за Sky News.

Џонсон, кој ќе стане клучен поддржувач на администрацијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски во месеците по руската инвазија, го изјави ова тврдење како дел од новата серија на Би-Би-Си 2, која гледа како Западот се борел со Путин во годините пред војната.