Бразил ја забележа најтоплата температура досега

0

Бразил ја забележа најжешката температура досега – 44,8 степени Целзиусови (112,6 F) – додека делови од земјата се борат со силен топлотен бран.

Според странските медиуми, пренесува Телеграфи, рекордот е поставен во неделата во градот Арачуаи, во југоисточната бразилска држава Минас Жераис, соопштија официјални лица.

А невидената топлина се припишува на феноменот Ел Нињо и климатските промени.

За среќа, синоптичарите велат дека дел од горештините најверојатно ќе „олесни“ оваа недела.

Медиумите објавија дека максималната температура на Арачуаи од 44,8 степени го надминала претходниот рекорд на земјата од 44,7 степени Целзиусови, поставен во 2005 година.

Горештините предизвикаа црвени тревоги низ целата земја, еден месец пред почетокот на летото на јужната хемисфера, а потрошувачката на енергија во Бразил се искачи на рекордно ниво.

Екстремните временски услови стануваат се почести и поинтензивни во многу делови од светот поради климатските промени.