БРАЧЕН ПАР ЈА “ПРОВАЛИЛЕ“ ДРЖАВНАТА ЛОТАРИЈА И СОБРАЛ МИЛИОНИ Профитирале 6 години, па ги советувале и другите како да добијат пари

0

Џери и Марџ Селби живееле мирен живот во Еварт, Мичиген , заедно подигале шест деца и воделе локална самопослуга. Џери се грижеше за пијалоците и цигарите, а Марџ ги чуваше книгите и ги правеше сендвичите.

Ја затвориле продавницата по 17 години бизнис, кога Џери имал 62, а Марџ 63, пишува CBS news.

Едно утро во 2003 година, Џери случајно се вратил во аголната продавница и видел брошура за сосема нова лотарија наречена Винфал . Џери отсекогаш имал „математички мозок“. Дипломирал по оваа тема на блискиот универзитет Западен Мичиген. И за само неколку минути сфатил дека ова е единствена шанса да се збогати. Во, како што вели, за три минути нашол дупка во државната лотарија.

Таа посебна карактеристика се нарекува „Rolldown“. За разлика од игрите на Mega Millions, веројатно сте слушнале за тоа каде џекпотот продолжува додека некој не ги совпадне сите шест броеви и не ја освои големата награда, во Winfall, ако џекпотот достигне 5 милиони долари и никој не одговара на сите шест броеви, исплатите за оние кои одговараат пет, четири или три бројки драстично се зголемуваат.

НА 1.100 ДОЛАРИ ВРАТИ 1.900

– Реков дека ако математички играм 1.100 долари, ќе имам еден добитен тикет со четири бројки, тоа се 1.000 долари. Поделив 1.100 на 56 и дојдов до 18. Значи знаев дека ќе имам 18 или 19 добитни тикети со 3 броја и тоа е по 50 долари. На 18 години добив 1.000 долари за билет со 4 броеви и добив 18 билети со 3 броеви во вредност од по 50 долари, така што тоа е 900 долари. Така, вложив 1.100 долари и добив поврат од 1.900 долари – рече тој.

Кога беа објавени намалувањата, Џери почна да дејствува. Купил 3.600 долари билети за Winfall и освоил 6.300 долари. Потоа инвестирал 8.000 долари и речиси го удвоил.

Во тој момент, Џери и кажал на Марџ што прави: „Мислам дека ја скршив државната лотарија во Мичиген“, рече тој.

Наскоро Џери и Марџ Селби играа за стотици илјади долари. Џери ја основа корпорацијата GS Investment Strategies. Тој покажа купишта книги со рекорди во кои се наведени нивните победи.

Тие ги поканија семејството и пријателите да ги споделат нивните, добро, неочекувани, продавајќи акции во корпорацијата за 500 долари по парче. До пролетта 2005 година, клубот на Џери имаше 25 членови. Меѓу оние што сакаа да ја искористат својата среќа беа тројца државни војници, менаџер на фабрика и потпретседател на банка. Тие играа Winfall 12 пати, освојувајќи милиони. И тогаш Мичиген одеднаш ја затвори играта. После тоа, тие нашле слични игри на среќа во Масачусетс, кои биле наречени „Cash Winfall“, пишува Еспресо.

Потоа Џери и Марџ Селби развија рутина што ја продолжија во следните шест години , возејќи 1500 километри до Масачусетс секој пат кога имало несреќа и купувајќи стотици илјади билети во две локални продавници. Потоа се закопаа, не во некој фантастичен апартман во хотел со висока класа, туку во соба во Red Roof Inn, подредувајќи ги картичките рачно 10 часа на ден, 10 дена по ред.

Но, во 2011 година, Бостон Глоуб доби бакшиш и откри дека билетите за Кеш Винфал се продаваат по извонредна стапка на одредени локации во Масачусетс. Извештаите од хартија открија дека две групи доминирале во Кеш Винфал: бандата Селби од Еварт, Мичиген, и нивната конкуренција, синдикат предводен од математичари од МИТ, Технолошкиот институт во Масачусетс. Тоа беа доволно мали деца за да му бидат внуци на Селби. Написите на „Бостон глоуб“ предизвикаа сензација, предизвикувајќи сомнеж дека играта е наместена.

ИСПИТУВАНА ИСТРАГА

Државниот благајник на Масачусетс ја затвори играта Cash Winfall и повика на истрага. Ја водел тогашниот државен инспектор Грег Саливан.

– Кога се вклучивме, перцепцијата на јавноста беше дека мора да има некаков организиран криминал или јавна корупција за да се објасни како синдикатите се обложиле милиони долари на државни лотарии. Навистина го гледавме ова, баравме корупција. Користевме судски покани, прегледавме документи, интервјуиравме десетици луѓе за да го разгледаме детално со хипотеза дека се случило нешто незаконско. Не бев изненаден. Бев зачуден што овие математички генијалци најдоа начин легално да добијат на државната лотарија и да заработат милиони од неа. И земјата стана многу богата. Државата заработила 120 милиони долари – изјави Саливан.

Џери и Марџ Селби освоиле повеќе од 26 милиони долари за девет години играње на лотарија. Во Еварт, семејството Селби ги искористи своите добивки на практична употреба, реновирајќи го нивниот дом и помагајќи им на нивните шест деца, 14 внуци и 10 правнуци да платат за своето образование. Тие сè уште се собираат со членовите на нивната лотариска група. И милиони долари во билети за Winfall беа заменети со покер со пријателите.