Бредли Купер си ја отвори душата и призна: „Алкохолот и дрогата се зад мене, долго време сум чист“

Актерот со гордост вели дека не пие алкохол од својата 29-та година

Холивудскиот актер Бредли Купер (48), познат по улогите во филмовите „The Hangover“, „A Star is Born“ и „The Sniper“, неодамна се појави како гостин во новата епизода на „Running Wild With Bear Grylls“. каде зборуваше за неговите животни предизвици и здравствените проблеми. Актерот зборуваше за тоа како славата и целиот свет на забавната индустрија влијаеле врз него за време на неговата повеќедецениска кариера. Иако рече дека никогаш не се „изгубил во славата“, тој призна дека имал многу „развратни периоди“, вклучително и прекумерна употреба на алкохол и дрога, пренесува People. “Морам да признаам дека имав среќа. Се отрезнав на 29 години и оттогаш сум “чист”. Многу сум среќен и благодарен”, рекол тој. Тој, исто така, откри дека во претходните години од неговата кариера се борел со зависноста од кокаин за да се обиде да се справи со својата ниска самодоверба, додека во исто време бил изгубен и чувствувал дека неговата кариера пропаѓа. Сепак, од тој период помина многу време. Во филмот „A Star Is Born“ од 2018 година, тој го глумеше алкохолизираниот музичар Џек наспроти Лејди Гага и објасни како улогата е предизвик за него, но искуството му помогна на некој начин. „Беше полесно навистина да се вклучам во улогата, но фала му на Бога, ја добив во време кога бев во склад со моето минато и навистина можев да се откажам. Навистина сум среќен за сите улоги што имав шанса да ги играј. Тоа е благослов и се надевам дека сум сигурен дека ќе продолжам да работам вака“, искрено изјави Купер. Во неговиот последен филм „Маестро“, за кој се потпиша на сценариото и режијата, ќе го портретира големиот композитор и диригент Леонард Бернштајн. Филмот ќе пристигне на Нетфликс на крајот на годината. Неговата кариера е во подем во последниве години, а во една епизода со Грилс, тој размислуваше за смртта на неговиот татко, по битката со ракот на белите дробови, во 2011 година. “Ми даде голем подарок. Почина во моите раце, а да видам таков пример на смрт… После тоа дефинитивно имав нихилистички однос кон животот”, рекол тој и додал дека се некако се смирило кога сфатил дека мораше да се прифати себеси и да се обиде да го најде својот мир. На крајот тој зборуваше за најважната улога во животот – татковството. Инаку, актерот ја има ќерката Леа (6), која ја доби со манекенката Ирина Шајк „Мислам, од грешките учиш. Сигурен сум дека ќе направам уште многу и се надевам дека Леа ќе ги направи, а јас Ќе се трудам да бидам подобар и подобар секој ден и растам“, заклучи тој.