БРОЈАТ МРТВИ И ВРЕСКААТ ОД БОЛКА: Речиси 8.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија – КАТАСТРОФАТА ГО ОБЕДИНИ ЦЕЛИОТ СВЕТ

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија постојано се зголемува.

Според последните проценки, речиси 8.000 луѓе загинале во разорниот земјотрес што во понеделникот рано наутро ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Очите на целиот свет се вперени кон спасувачите кои со сите сили се борат да ги извлечат преживеаните од урнатините. Помош пристигнува од целиот свет, а Србија испрати дополнителни спасувачки екипи.

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија постојано се зголемува. Според последните податоци, повеќе од 7.800 луѓе загинале, а повеќе од 38.000 луѓе се повредени. Илјадници згради се урнаа.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те најпогодени провинции.

Владите ширум светот и меѓународните организации испраќаат помош.

Спасувачките екипи од Србија пристигнаа во Турција. Одделот за итни случаи испрати дополнителни сили. Од Ниш тргнале уште 18 спасувачи, големо противпожарно возило, четири комбиња и четири теренски возила. Во Турција отпатуваа и 21 член на тимот за пребарување и спасување од Република Српска.

Денеска во провинцијата Адијаман треба да пристигнат два американски тима , составени од околу 80 луѓе и кучиња спасувачи . Кинески тим од 82 спасувачи и четири кучиња обучени за спасување пристигна во Адана . Донесоа и 20 тони храна и опрема.

Во координација со турските власти помош пристигнува и од Индија во форма на стотина спасувачи, како и медицински екипи.

Јапонски народ испратија 73 спасувачи со опрема и храна во Турција, а Британците 76 спасувачи и медицински тим.

Обединетите Арапски Емирати ќе основаат теренска болница во Турција, а спасувачите се испраќаат и во Турција и во Сирија. Итна помош ќе биде испратена во деловите на Сирија кои се најпогодени од земјотресот. Саудиска Арабија, Ирак и Катар, исто така, испраќаат помош за двете земји .

Шпанија испрати воен авион со пожарникари и опрема, како и персонал од Министерството за одбрана да работат заедно со спасувачите. Испрати и два воени брода со помош и 500 маринци. Полска испраќа 76 пожарникари и осум кучиња спасувачи.

Ватикан досега има собрано половина милион евра итна помош.

Германија вети дека ќе постави опремени кампови, со вода, генератори, шатори и ќебиња, во координација со турските власти.

Канадскиот премиер Џастин Трудо вети 10 милиони канадски долари помош и најави натамошна помош. Слична сума одлучила и Австралија, која испраќа и спасувачка екипа, која на местото на настанот ќе пристигне до крајот на неделата.

Русија подготви два Иљушин со 100 спасувачи подготвени да летаат за Турција веднаш штом Анкара тоа го побара

Помош ветија и Израел, Грција, Швајцарија и Норвешка .