Бројки кои велат дека Ѓоковиќ е најдобар и не планира да престане

Новак Ѓоковиќ има уште еден адут кој вели дека е најдобриот играч на сите времиња.

Откако стапна на теренот во 2021 година, до денес има нереален рекорд на најважните турнири, 65-3!

Новак во 2021 година освои три Грен слем, а во Њујорк стигна до финалето каде загуби од Данило Медведев, во тој меч кога ја водеше битката за календарскиот Грен слем.

Потоа, во 2022 година, тој беше спречен да игра на Австралија опен, за да загуби во четвртфиналето на Ролан Гарос од Рафаел Надал.

Тој го освои Вимблдон во 2022 година, за да биде принуден повторно да го пропушти теренот, бидејќи не смеел да влезе во САД како невакциниран.

А потоа, во 2023 година, освои три титули, во Мелбурн, Париз и Њујорк, а беше поразен во финалето на Вимблдон од Карлос Алкараз.

Така, освои четири од последните пет Слема, а седум од последните десет на кои играше!

Во септември во Њујорк, тој стана единствениот кој има најмалку три Грен слемови на секој од турнирите од големата четворка.

Статистиката вели и дека Ѓоковиќ победил на 34 од последните 35 Грен слем натпревари. Потсетување на неверување, ако се земе предвид дека има 36 години и дека се почесто игра и пробива многу помлади од него.

Факт е дека со сето ова и сопственик на речиси сите важни рекорди во светот на тенисот, јасно укажува дека едноставно нема подобар од Новак.