Велат дека Тито бил вљубен во неа, а таа била со друг: По бракот не смеела да излезе во јавност, а за едно се кае и сега (фото)

0

Софија Лорен денес има 88 години, а заедно со Моника Белучи веројатно се најпознатите Италијанки во светот.

Холивудската дива, модел и модна икона од 1950-тите до денес успеа да се здобие со статус на филмска легенда, но и божица на убавината на чие тело отсекогаш се восхитувале и мажите и жените.

Среќниот човек кој имаше најпосебно место во нејзиното срце беше италијанскиот продуцент Карло Понти. Тие се запознале кога Софија имала само 16 години, а иако на почетокот бил само продуцент кој ја научил сè од светот на шоу-бизнисот, набрзо нивната 22-годишна разлика не беше причина меѓу нив да не пламнат и љубивни искри.

Меѓутоа, во тоа време Понти бил оженет со две деца, а за развод било потребно да се добие потврда од Ватикан. Но, не го добиле, па во 1957 година заминале на патување во Мексико.

Таму се развел од сопругата и се оженил со Лорен. Меѓутоа, по враќањето дома, сопружниците се соочиле со нови проблеми. Во Италија нивниот брак не беше признаен како легален.

Тие го обвинија Понти за бигамија, а Лорен за жена која е во недозволена заедница. Немаа право ниту да се појавуваат заедно во јавност.

Сепак, не сакајќи да се усогласат со општествените норми, парот ја напушти земјата и живееше во странство долги години обидувајќи се да ја добие правдата.

Сепак, Лорен не сакала само брак – таа сакала да основа семејство и сонувала за мајчинството. За жал, не беше толку едноставно. Актерката претрпе два спонтани абортуси, по што беше подложена на хормонски третман. И се исплатеше.

Таа забремени на 34 години, но морала да води мирна бременост. Таа решила да ги послуша советите на докторите и со месеци водеше затскриен начин на живот од хотелската соба во Женева.

Приказната за престојот на Софија Лорен на Бриони е особено интересна, а имавме можност да ја прочитаме во исповедта на Нада Будисављевиќ, сестрата на Јованка, во книгата „Мојата сестра Јованка Броз“ од Жарко Јокановиќ. Инаку, имаше гласини дека Тито бил заљубен во Софија и дека Јованка не можела да ја гледа, но вистината е поинаква…

Нада рече дека Софија Лорен дошла во Брионе со својот едногодишен син. Секој ден се капеше во морето, одмараше, готвеше во кујната на Тито и уживаше.

,,Секој ден му се јавуваше на на Карло Понти. Ја миеше косата со дестилирана вода а на крај ставаше и маслиново масло. А косата и’ беше величествена. Кога ја фотографираа секогаш го вртеше својот профил кој беше поубав. Исто така Софија Лорен сакаше да готви.

Подоцна ја објавила книгата „Софија во кујната, со љубов“. И нам ни подготви сосови за шпагети. Бидејќи се правеа голема количина од тие сосови, се сеќавам дека стави телешко, свинско и пршута, но кога слушнав дека се употребени и осум килограми свежи домати, се изненадив. И беше навистина прекрасно. Вистински специјалитет. И тогаш сите го јадевме, сите заедно, божествено беше“, се сеќава сестрата на Јованка.

Во книгата раскажала како Тито готвел и за Софија Лорен. Тој лично подготвувал загорска штрудла за својот гостин, а Нада вели дека не го видела ниту пред тоа ниту потоа во кујната.

– Уживаше да го прави тоа, таму имаше и готвач, но инсистираше да го направи тоа. Правеше штрудла со јаболка. Тој лично го разви тестото на таа маса и го замеси. Тој уживаше. Навистина не знам дали знаеше колку точно се внесува во тоа или дали готвачот му помогна, но тој сам го замеси и испече сето тоа, рече таа.

Така, на 29 декември 1968 година го родила својот прв син Карло Понти Јуниор, а четири години подоцна, на 6 јануари 1973 година, го родила вториот син Едоардо Понти.

Карло Понти беше нејзиниот сопруг, пријател, продуцент и љубовник. Тој ја обликуваше во она што беше и заедно ги издржаа сите удари на судбината. Беа среќни, се сакаа и останаа заедно половина век, сè до моментот кога Карло почина од компликации на белите дробови во 2007 година. Таа година требаше да ја прослават својата златна годишнина од брак.

Инаку, тие се венчаа и вторпат во 1966 година, а неодамна глумицата рече дека се кае само за едно: ,,Многу е тешко да се каже дека не ви е гајле за ништо… Единственото нешто за кое жалам е што никогаш не се омажив со венчаница. Тоа беше мојот сон кој сè уште е во мене“, изјави таа за Radio Times.