,,Ветувам големи санкции против Путин!” Бајден се сретна со вдовицата и ќерката на Алексеј Навални

Претседателот Џо Бајден се сретна со вдовицата и ќерката на Алексеј Навални во Калифорнија и вети нови големи санкции против Владимир Путин и рускиот режим.

Претседателот ги виде Јулија и Даша Навални во Сан Франциско и изрази сочувство за смртта на главниот критичар на Путин и лидер на опозицијата во арктичкиот затвор минатата недела.

„Претседателот го изрази своето восхитување за извонредната храброст на Алексеј Навални и неговото наследство во борбата против корупцијата и слободна и демократска Русија каде владеењето на правото важи подеднакво за сите“, соопшти Белата куќа.

Тие се запознале кога мајката на Навални, Људмила Навалнаја, открила дека била однесена во тајна мртовечница за да го види телото на нејзиниот син.

Таа побара од официјалните лица на Кремљ да го предадат „телото на мојот син веднаш“ откако истражителите се обидоа да ја „уценат“ да одржи „таен“ погреб.