Вечера која не дебелее: Овие намирници можете да ги јадете пред спиење без страв дека ќе се здебелите

„Не јадете после 18 часот“ е едно од главните правила на сите кои се грижат за својата фигура. Но, да се издржи ноќен штрајк со глад е премногу тешко за многумина. Во меѓувреме, сè уште можете да јадете пред спиење , а главната работа е да знаете точно што и во која количина.

Науката ја знае храната која не само што е дозволена, туку и се препорачува да се јаде пред спиење . Сепак, постојат некои особености во доцните оброци. Ако спаѓате во категоријата на луѓе кои не можат да одбијат храна по шест часот навечер, знајте дека еден час пред спиење (не подоцна!) можете да јадете нискокалорична храна, давајќи предност на храната што содржи аминокиселина триптофан.

Вечера која не дебелее

Идеално, кефирот ги исполнува овие услови. Овој млечен производ содржи калциум, кој подобро се апсорбира навечер. Кефирот е нискокалоричен, а треба да го изберете оној со 1 до 1,5% млечни масти.

Мисиркиното месо е уште една добра опција за доцна вечера. Има малку калории, содржи протеини (а таквата храна го забрзува метаболизмот). Точно, вечерното консумирање мисирка треба да биде умерено, не повеќе од 80 гр.

Корисно е да изедете малку (не повеќе од 40 g) бадеми пред спиење. Овој орев содржи магнезиум, кој го смирува нервниот систем, што значи дека придонесува за помирен и безгрижен сон.

Јаболката можете да јадете и навечер, но подобра опција е да ги изберете печени отколку сурови. Имено, печените јаболка полесно се вари, а телото подобро ги апсорбира хранливите материи. Ова овошје содржи триптофан, кој помага побрзо да заспиете.

Триптофанот го има и во црешите . Но, претерувањето со овие чудесни бобинки исто така не се препорачува. Затоа советот е да не консумирате повеќе од 17 цреши во еден оброк.

Лебот со кора од цело зрно е исто така прифатлива вечерна ужина. Тие содржат витамини Б и Б6, чиј недостаток доведува до несоница. Значи, ако го заситите вашето тело со овие витамини, квалитетот на вашиот сон сигурно ќе се подобри.

Затоа, ако се плашите дека нема да заспиете од глад, изедете некој од наведените производи барем еден час пред спиење, а потоа гладот ​​ќе помине и ќе заспиете.