(ВИДЕО) Веројатно звучеше како кул идеја: Полицијата запре “pick-up базен” со деца кои пливаат

Израелскиот регион Шарон е погоден од високи температури, кои се искачија до 37°C за време на првиот топлотен бран од годината

Летото се спушти на северната хемисфера, повикувајќи ги луѓето да бараат одмор во сенка или вода. Сепак, еден сопственик на пикап од регионот Шарон во Израел не можеше да одолее на искушението и реши да го претвори товарниот простор во импровизиран базен. За жал, ситуацијата се влошила кога биле видени деца како си играат во вода додека возилото се движело, поради што интервенирала полицијата.

На фотографијата објавена од локалните власти се гледаат четири момчиња како пливаат во импровизиран базен. На кратко воздушно видео се гледа како возилото остава трага од истурена вода на земјен пат пред да биде запрено од полициско возило.

Според извештаите на израелските медиуми, возилото со импровизиран базен е забележано како се движи низ сообраќајот порано со две деца кои пливаа позади. Не сакаме да замислиме што ќе се случеше при ненадејно сопирање или итни маневри, но за среќа, инцидентот помина без повреди и сите инволвирани останаа безбедни.

Возачот добил казна за возење додека бил суспендиран и се ќе треба да му објасни на судијата. Да се ​​надеваме дека ќе размислат пред да го направат тоа повторно во иднина, бидејќи овој навидум безгрижен и пријатен потфат лесно може да се претвори во трагедија. Пик-апите не се дизајнирани да се претвораат во подвижни базени, а патниците секогаш треба да останат во кабината додека возилото е во движење. Како што објави Times Of Israel, регионот Шарон е погоден од високи температури, кои се искачија на 37°C за време на првиот топлотен бран годинава. Веројатно тоа го поттикнало возачот на оваа дива импровизација.