ВИДЕО | ДРАМА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА – Момче (2 г.) од Србија го однело морето на два километри од брегот: Родителите останале без зборови, а еве како било спасено – погледнете!

0

На социјалните мрежи кружи видео од акцијата за спасување на девојка од Србија која залутала на балон во форма на еднорог во Ханиотис, Грција. 

Пред две години, 3-годишно девојче беше однесено од морето на неколку километри оддалечено од брегот, а беше спасено од екипажот на траектот.

Истата ситуација се случи и сега во Ханиотис, Грција, кога ветер однесе 2-годишно момче од Србија на повеќе од два километри од брегот додека било на гума за пливање, објавија сведоците на настанот на социјалната мрежа Фејсбук, пишува српски Курир.

@nikana.gr

Spasavanje trogodišnje devojčice na gumi u moru #grcka

♬ original sound – nikana.gr – letovanje u Grčkoj

Неколку луѓе, меѓу кои и родителите, залудно пливале за да стигнат до момчето, бидејќи детето се оддалечувало подалеку од брегот. На крајот, оддалеку се гледало само мала точка. По 30 минути агонија и повикување на помош од сите присутни во тој момент, маж на скутер дошол до детето и го извлекол на брегот.