ВИДЕО | КАКВА ТРАНСФОРМАЦИЈА! Имал 610 килограми, урнале дел од куќата за да го изнесат надвор, а денес изгледа неверојатно, погледнете!

Калид бин Мохсен Шаари од Саудиска Арабија ќе остане запаметен по неговата неверојатна трансформација на телото! Овој човек успеал да ослабне неверојатен број килограми, а тоа е едно од најдрастичните слабеење забележани досега во историјата.

На само 19 години, Калид бин Мохсен Шаари тежел неверојатни 610 килограми, а работите станале толку лоши што три години не можел ни да стане од кревет. Тој на крајот упати молба за помош, а потоа во 2013 година, на Калид бин Мохсен Шаари му се случила неверојатна работа. Нему му било помогнато, ни повеќе, ни помалку, од самиот крал на Саудиска Арабија, кој го виде неговиот апел, пренесува Ladbible.

Тој заминал на операција, а за време на операцијата, околу 30 членови на медицинскиот персонал морале да работат заедно, дури и со помош на вилушкар. Тој бил однесен на лекување во медицинскиот град Крал Фахд во саудискиот главен град Ријад.

Третманот вклучувал операција на гастричен бајпас, како и строг режим за ослободување од вишокот килограми.

слика
Калид бин Мохсен Шаари

За него била конструирана специјално дизајнирана инвалидска количка, која му овозможила да го започне своето патување за да стане поактивен и да започне физиотерапија. И третманот имал неверојатен ефект! По само шест месеци изгубил половина од својата телесна тежина поради интензивната програма на која работел.

На крајот изгубил повеќе од половина од почетната тежина или околу 320 килограми. Следните години го изгубил и остатокот од вишокот килограми, а денес има околу 68 килограми!

Странските медиуми јавуваат дека последната операција ја имал во 2018 година, кога му била отстранета вишокот кожа. Денес има 32 години и живее многу понормален и поздрав живот.

И не само тоа, неговиот ведар дух и оптимизам придонесе медицинскиот персонал за време на престојот во болница да му смисли дури и прекар – ‘насмеаниот човек‘.

Во времето на неговиот апел за помош, се веруваше дека Калид бин Мохсен Шаари е втората најтешка личност во запишаната историја. Најтешката позната личност на светот беше Американецот Џон Брауер Минох, кој тежеше неверојатни 635 килограми.