ВИДЕО | МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ЗЛАТО, ПАСОШИ… Погледнете како изгледа резиденцијата на Евгениј Пригожин – руските медиуми објавија се!

0

Руската државна телевизија во средата го нападна Евгениј Пригожин, првиот човек на групата Вагнер кој започна вооружен бунт минатиот месец во Русија, а истрагата за она што се случи сè уште енергично се води.

Евгениј Пригожин, основач на платеничката група Вагнер, ја презеде контролата врз јужниот руски град Ростов на Дон на 24. јуни, каде го зазеде главниот центар од каде Русија ја координира својата војна во Украина и испрати колона борци кон Москва пред да се откаже по склучувањето договор со Кремљ.

Неговиот бунт претставува најголема закана за претседателот Владимир Путин откако тој дојде на власт пред повеќе од две децении и го принуди Кремљ да ја ограничи штетата и да ја нагласи лојалноста на вооружените сили и единството на општеството во лицето на предавство.

Според договорот со кој заврши бунтот, Евгениј Пригожин, чија цел беше да ги смени министерот за одбрана и началникот на Генералштабот поради, како што тврди, нивното некомпетентно водење на војната, требаше да се пресели во соседна Белорусија. Во замена, кривичната пријава против него требало да биде отфрлена, но дали тоа навистина се случи ?

Но, руската емисија „60 minutes“ емитувана во средата навечер на државниот ТВ канал Росија-1 го покажа она што беше наведено како ексклузивна снимка направена за време на полициските рации во канцеларијата на Евгениј Пригожин во Санкт Петербург и еден од неговите имоти во тој град.

Водителот на емисијата, пратеникот Евгениј Попов, го нарече Евгениј Пригожин како „предавник“, а видеото го презентираше специјално поканет гостин – новинарот Едуард Петров – како доказ за криминалното минато на Евгениј Пригожин и лицемерието во прозивките за корупција во вооружените сили.

На видеото се гледаат кутии полни со пари во неговата канцеларија и купови долари во неговата луксузна резиденција, заедно со, како што се вели, неговиот личен хеликоптер, складиште за оружје, колекција на перики и комплетно опремена сала за медицински третмани.

Никој не планираше да го затвори овој случај. Истрагата е во тек“, вели Едуард Петров, кој објаснува дека истражителите заклучиле дека видеото што го користел Евгениј Пригожин како изговор за започнување на бунтот, на кое се гледа наводен руски напад врз логор на платеници, е лажно.

Во емисијата исто така беа прикажани и фотографии од вооружени руски агенти за спроведување на законот кои влегуваат во канцеларијата на Евгениј Пригожин.

Верувам дека создавањето на ликот на Евгениј Пригожин како национален херој го направија медиумите раководени од Евгениј Пригожин“, вели Едуард Петров, мислејќи на медиумите финансирани од Евгениј Пригожин и додава: „Откако не успеа, брзо се затворија и згаснаа“.

Тој вели дека во становите и канцелариите на Евгениј Пригожин биле пронајдени пари во вредност од 600 милиони рубли (6,58 милиони долари).

Евгениј Пригожин вели дека Вагнер работи само со готовина, која ја користел за да ги плаќа трошоците. Владимир Путин вели дека државата го финансира Вагнер.

Во емисијата беа прикажани повеќе пасоши што ги користел Евгениј Пригожин, а кои носат различни имиња.

Не може нормален човек да има толку пасоши“, нагласува Едуард Петров и прашува: „Зошто оваа личност имаше толку чудни овластувања како сериозен водач на некаква криминална група“.

Мораме да откриеме кој бил на чија страна во бунтот. Мораме да ги казниме и да ги гониме“, порача Едуард Петров на крајот од емисијата.