ВИДЕО | НА ЛУКСУЗОТ МУ НЕМА КРАЈ – Нејмар ќе добие приватен авион и луксузна куќа, а погледнете колку ќе му плаќаат богатите шеици за секоја негова објава од Саудиска Арабија на Инстаграм!

Капитенот на бразилската фудбалска репрезентација, Нејмар (31 г.), од вторник и официјално е член на саудискиот Ал-Хилал во кој пристигна од францускиот шампион ПСЖ.

Во пошироката спортска јавност се шпекулира дека вредноста на трансферот е 90 милиони евра!

Нејмар пристигна во ПСЖ во летото 2017 година од Барселона во рекорден трансфер од 222 милиони евра и во текот на шест години за парижаните забележа 173 настапи и 118 голови со 13 освоени трофеи.

Неизбежно е тешко да се збогуваш со легенда на клубот, како што е Нејмар. Никогаш нема да го заборавам денот кога пристигна во Париз, ниту што му донесе на клубот и нашиот проект во изминатите шест години. Би сакал да му се заблагодарам и и неговото семејство“, изјави Насер Ал-Хелаифи од претседателот на ПСЖ.

Нејмар. кој ги помина медицинските прегледи пред трансферот во понеделникот, за кои Mail Sport тврди дека ќе му заработи 150 милиони евра годишно, исто така наводно ќе добива 500.000 евра за секоја објава на неговиот профил на социјалната мрежа Инстаграм за промоција на Саудиска Арабија како дел од неговиот мега-паричен договор со неговиот нов клуб Ал Хилал, пишува Daily Mail.

Во вртоглавата сума од 150 милиони евра годишно, според француското издание FootMercato е вклучен бонус од 80 илјади евра за секоја победа на клубот со седиште во Ријад.

Нејмар моментално има 62,5 милиони следбеници на социјалната мрежа Х (Твитер) и 212 милиони следбеници на Инстаграм.

Вонредниот договор вклучува и приватен авион со кој ќе лета низ светот, како и луксузна куќа за него и неговата бремена девојка Бруно Бјанкарди, придружуван од домашна помошничка и помошен персонал.

Нејмар најверојатно ќе се претстави пред јавноста на стадионот кога ќе дојде во Саудиска Арабија.

Но, иако трибините можеби се преполни – 60.000 пристигнаа да го видат Карим Бензема – голем дел од фокусот ќе биде на милионите што гледаат он-лајн.

Во тек ќе се разговара со Нејмар и неговите претставници за тоа што ќе се бара и што нема да прави за време на 2-годишниот договор. Слични разговори имаше и со Кристијано Роналдо пред неговото заминување од Манчестер Јунајтед.

Се верува дека португалскиот договор содржи различни клаузули околу обврските за авторски права и маркетинг.

Нејмар ќе стави крај на 6-годишниот престој во ПСЖ по неверојатниот светски рекорден трансфер од 230 милиони евра во 2017 година; откако доминираше во Лига 1, но не успеа да ја освои посакуваната круна во Лигата на шампионите.

Всушност, проблемите со повредите на Бразилецот кон крајот на сезоната брзо доведоа до тоа Килијан Мбапе да го засени како миленик на публиката и без сомнение тоа одигра улога во неговата и на одлуката на клубот да се разделат.

Минатата сезона тој постигна 18 голови за својот клуб, пред да му биде извршена операција на десниот зглоб во март, што го остави надвор од теренот до крајот на сезоната.

Севкупно, Нејмар постигна 118 голови во 173 натпревари за ПСЖ, освојувајќи пет титули во Лига 1 и три трофеи во Купот на Фрнација.