(ВИДЕО) Ова е момчето на кое дури и големиот Федерер му се поклони: Играм навечер. Мојата цел е да станам шампион

„Да го тренираш Ѓоковиќ е како да тренираш Реал Мадрид. Ако не победиш два меча, аут си“, изјави хрватскиот тениски ас Горан Иванишевиќ.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои својот десетти турнир на Австралија опен победувајќи го Гркот Стефан Циципас и со тоа го израмни рекордот на Рафаел Надал од 22 Грен слем, единствениот рекордер. Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер еден по друг брилијантен настап му се поклони на новиот/стариот светски тенисер.

Федерер се огласи на Инстаграм и објави фотографија од Ѓоковиќ како го слави освојувањето на јубилејот и рекордот на Австралија Опен и напиша: „Повторно неверојатен подвиг! Сите честитки.“

А на социјалните мрежи се појави видео од старите времиња кога Ѓоковиќ бил само мало момче, но го сонувал истиот сон. А тоа е да се стане светски тениски шампион и еден од најголемите играчи во историјата на „белиот спорт“. Во тоа секако успеа, а интересно е да се потсетиме што кажа во разговорот.

Па, играм навечер. Со оглед на тоа што дење имаме училиште, а попладне тренирам, после тренинг ги завршувам домашните задачи и затоа играм навечер. Тенисот е обврска за мене. Мојата цел во тенисот е да станам шампион – изјави малиот Ноле во емисијата „Внимавај, свежо обоено“.