(ВИДЕО) Се појавија нови снимки од силниот земјотрес во Таџикистан

0

На социјалните мрежи се појавија нови видеа од силниот земјотрес кој денеска го погоди Таџикистан. 

Земјотрес со јачина од околу 7,2 степени утрово го погоди Таџикистан. Потресот е регистриран на длабочина од 10 километри, а епицентарот бил на околу 82 километри од најблиската граница со Кина. Земјотресот го почувствувале во Кашгар и Артукс во западниот дел на регионот Ксинџијанг. Денеска земјотрес со јачина од 5.6 степени ја стресе Салта во Аргентина.  Турција и Сирија со денови се стресат.