(ВИДЕО) СТРАШНО: СЕЛФИ ОД КОЕ ВО ГЛАВАТА ВИ СЕ ВРТИ! Се качи на Белградската кула и одеше по работ на АМБИСОТ – Го распнаа на мрежите

0

Овој несекојдневен излет на највисоката зграда во Белград го снимил со помош на професионален дрон.

Во желбата да ја направат најекстремната фотографија од себе, луѓето ризикуваат да бидат повредени или да го загубат животот, а меѓу најчестите авантури е и селфи од највисоките згради во светот. Така непознат млад човек направи неверојатно селфи на највисоката зграда во Србија, поточно Белградската кула. На видеото кое го сними во таа прилика се гледа како ужива пркосејќи на висината додека глетката на панорамата го одзема здивот.

Ова необично патување до највисоката зграда во Белград го снимил со помош на професионален дрон, додека лежерно се шетал по највисоката градба на Балканот, без соодветна заштитна опрема – кацига, чизми и елек.

Дрон опремен со камера со висока резолуција го сними нашиот главен град од височина од 150 метри! Мора да се признае, резултатот е спектакуларен кадар кој го одзема здивот. Од ова на секого би му се завртело – Белград ви беше на дланка.

Граѓаните гледаа со неверување и се плашеа да не се случи најлошото, а во коментарите ги искажуваа своите впечатоци: „Кој го пушта овој дечко да шета по зградите?“ „Едвај чекам да паднеш мајмуне“, „Дланките ми се потат додека го гледам ова“, „Уапси го моронот!“, „Ми се зголеми притисокот само гледајќи“, беа само некои на коментарите.

Момчето го објави својот потфат на својот Твитер профил. Ако не се плашите од височини – уживајте:

Инаку, Белградската кула, која „расте“ како дел од проектот „Белград на вода“ е највисоката зграда во Србија, но и на територијата на поранешна Југославија, а благодарение на нејзината големина, скулптурална природа и позиција на самиот брег на реката, може да се каже дека е симбол на иднината на српската престолнина и вистинска туристичка атракција.

Можете да стигнете до врвот на кулата со качување со лифт до 38-ми кат, а потоа со скали до последниот 42-ри кат!