ВИДЕО | Сцени како од холивудските филмови: Вака изгледа ‘пеколот’ на земјата – во Доњецк формирана огромна огнена топка – протече првата теорија за тоа што се случило во Украина

0

На социјалните мрежи се појавија неколку видео снимки на кои се гледа огромна, драматична експлозија во близина на окупираниот украински град Макиивка во областа Доњецк во источна Украина. 

Официјален Киев тврди дека украинските сили целеле и уништиле руско складиште за муниција таму, додека официјална Москва ја обвинува Украина дека повредил цивили во нападот.

Поради ефективната огнена акција на единиците на вооружените сили, престана да постои уште една формација на руски терористи во привремено окупираниот Макиивка“, соопшти во вторникот вечерта украинската Армија. Украинците исто така соопштија дека експлозијата била толку силна бидејќи при гранатирањето било погодено складиште за гориво или муниција.

Руските државни медиуми, од друга страна, објавија во средата дека украинските сили го гранатирале Макиивка, при што загинало најмалку едно лице, а 41 се ранети, како што објави Moscow Times

Денис Пушилин, претседател на самопрогласената проруска т.н Народна Република Доњецк соопшти дека е погоден градскиот округ Червоногвардејски. „Бранот на експлозијата го почувствуваа повеќето жители на Макиивка и Доњецк“, напишал тој во средата наутро на својот профил на социјалната мрежа Телеграм и додал дека меѓу повредените има и две деца.

Според Денис Пушилин, оштетени се станбени згради, болница, училиште и градинка, а руските воени блогери тврдат дека во гранатирањето бил користен артилериски системи HIRMAS, кои Украина го доби од САД, но руските тврдења не се независно потврдени.

Макиивка се наоѓа веднаш до градот Донецк, главниот центар на регионот. Во видеата што кружат на Интернет, вклучително и снимка споделен од Канцеларијата за стратешки комуникации на украинската Армија, огнена топка се издигнува во воздухот и експлозијата ја тресе камерата. На други снимки се гледа густ чад како се издигнува над градот, пренесува Newsweek.

Друго видео, споделено од украински воен блогер, дава преглед од воздух на драматичната експлозија, која исто така се припишува на уништувањето на руското складиште за муниција, но Newsweek не може самостојно да ја потврди оваа снимка.

Украинските сили веќе нападнаа воен објект во Макиивка во новогодишниот напад, кога беа убиени до 100 руски војници.

Украина, инаку, е критикувана од некои западни експерти и официјални лица за бавниот напредок во контраофанзивата, која, како што тврдеше Москва, започна на почетокот на јуни низ источна и јужна Украина.

Претседателот на УкраинаВолодимир Зеленски, во средината на јуни изјави дека напредокот на бојното поле е „побавен од посакуваното“, но додаде дека животите на луѓето се загрозени. „Некои луѓе веруваат дека ова е холивудски филм и очекуваат резултати веднаш. Не е така“, изјави тој за BBC на 21. јуни.

Украинските сили постигнуваат „стабилен, постепен напредок“, но тоа не значи дека Украина не е во состојба повторно да заземе големи делови од територијата, се вели во најновиот извештај на Институтот за проучување на војната со седиште во Вашингтон.