“ВИЕ НАУЧИВТЕ ГОЛЕМА ЛЕКЦИЈА!“ – Урсула фон дер Лајен го пофали напредокот на Украина пред објавувањето на извештајот за напредокот од ЕК

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во саботата во Киев го пофали напредокот на Украина на нејзиниот пат кон отворање на пристапните преговори со Европската унија и ја повтори нејзината поддршка за таа земја да се спротивстави на руската агресија колку што е потребно.

Морам да кажам дека е постигнат одличен напредок. Сакам да кажам колку сме импресионирани од реформите што ги спроведовте среде војната“, истакна Урсула фон дер Лајен на прес-конференција во Киев по нејзината средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Урсула фон дер Лајен пристигна во саботата во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во време кога вниманието на светската јавност се повеќе се свртува кон Блискиот Исток и неколку дена пред објавувањето на извештаите за напредокот на кандидатот земји за членство во ЕУ.

ЕК во среда ќе објави извештај за напредокот на земјите кандидати и се очекува на претседателите на држави или влади на ЕУ да им препорача отворање на пристапните преговори со Украина. Извештаите за напредокот ќе послужат како основа за дискусија на претседателите на држави или влади на земјите-членки на ЕУ на нивниот самит во декември кога треба да донесат одлука за препораките на ЕК.

Оваа посета доаѓа во историски момент кога очекуваме политичка одлука за почеток на преговорите за членство на нашата земја во ЕУ“, истакна Володимир Зеленски.

Изразувајќи уверување дека Украина ќе добие зелено светло, Володимир Зеленски порача дека оваа одлука ќе биде од клучно значење не само за неговата земја, туку и за цела Европа.

Кога ќе ги започнеме преговорите за членство во Европа, повеќе нема да има сиви геополитички зони“, вели Володимир Зеленски.

Володимир Зеленски вели дека не очекува неговата земја да биде занемарена кога станува збор за исполнување на критериумите поставени од ЕК за да добие препорака за почеток на преговорите.

Тоа се однесува на владеењето на правото, заштитата на човековите права и на националните малцинства, транспарентноста во работата на државните институции и борбата против корупцијата.

Урсула фон дер Лајен најави дека ЕК наскоро ќе го предложи 12-тиот пакет санкции против Русија на земјите-членки на ЕУ.

Ќе продолжиме да ја натераме Русија да плати за својата агресивна војна, а нашите постоечки санкции силно ја погодија руската економија“, најавува таа.

Предложениот нов пакет санкции ќе вклучува нови имиња на санкционираните, одговорните за воената инвазија и окупација на делови од Украина, оние кои се вклучени во киднапирања деца и оние кои се вклучени во ширење лажни вести и пропаганда.

Новите санкции ќе вклучуваат и нови забрани за увоз и извоз и мерки против оние кои овозможуваат заобиколување на санкциите.

Таа, исто така, објави предлог за искористување на профитот донесен од замрзнатите руски средства за обнова на Украина.

По разговорот со претседателот Володимир Зеленски, шефицата на ЕК се обрати и пред пратениците во украинскиот парламент. Во своето обраќање таа повтори дека ЕУ ќе ја поддржува Украина се додека тоа е потребно.

Таа вели дека предолго Европа верувала дека е можно да се тргува со Русија и да се интегрира во европскиот безбедносен поредок.

Но, тоа не функционираше и нема да биде можно сè додека Русија се води од заблуди соништа за империја. Ова е клучна лекција што вие, народот на Украина, ни ја научивте за време на војната“, заклучува Урсула фон дер Лајен.