ВИСТИНСКИ ИЛИ ‘МОНТИРАН’ СЛУЧАЈ !? Ова е веќе многу сериозно – на Доналд Трамп му се заканува 100 години затвор!

Овој четврток против Доналд Трамп беше покренато уште едно кривично обвинение, второ по ред. Овој пат се работи за федерално обвинение, и тоа за уште потешко кривично дело. 

Поранешниот претседател на САД на тој начин влегува во историјата како првиот жител на Белата куќа кој два пати бил отповикан, но и како првиот човек кој два пати бил обвинет за кривично дело. Третиот, обидот да се влијае на исходот од претседателските избори во сојузната држава Џорџија, се уште се подготвува.

Седумте точки од обвинението против Доналд Трамп сè уште се покриени со тајност, но адвокатот на поранешниот претседател, Џејмс Трасти, потврди за време на гостувањето на CNN дека тие вклучуваат прекршување на Законот за шпионажа, обид за заговор, лажење под заклетва, попречување на федералната истрага и незаконско работење со документи означени како строго доверливи.

Да потсетиме, за време на претресот на резиденцијата на Доналд Трамп Мар-а-Лаго“ на Флорида, федералните истражители заплениле речиси 13.000 владини документи, од кои стотина биле класифицирани како доверливи.

Ова е мрачен ден за американската демократија“, коментираше тогаш Доналд Трамп откако веста ја доби среде игра голф во кантри клубот „Бедминстер“ во Њу Џерси. Тој потврди дека ќе се појави на првото закажано сослушување во Флорида во вторник.

Персоналот на Доналд Трамп веднаш објави претходно снимено видео на социјалната мрежа The Truth во кое поранешниот претседател ја повторува својата невиност пред поддржувачите, обвинувајќи ја за се „радикалната левица и уште еден политички мотивиран лов на вештерки“.

Исто така, најверојатниот претседателски кандидат на Републиканската партија веќе во четвртокот, и покрај бомбастичната вест, испрати мејл до своите приврзаници барајќи донации за кампањата.

Американски правни експерти тврдат дека на Доналд Трамп му се заканува затворска казна до 100 години поради сериозноста на злосторствата. Се разбира, под услов да се докаже дека е виновен. Во секој случај, постои еден вид консензус меѓу правните експерти дека ова обвинение е значително посериозно од она на претходниот њујоршки обвинител Алвин Брег, кој го обвинува Доналд Трамп за проневера на деловна сметка и кршење на Законот за финансирање на изборите поради исплатата на пари за молчење на порно-дивата Сторми Даниелс во 2016 година.

Доналд Трамп

Индикативен е и податокот дека обвинението овојпат е многу тесно, што значи дека федералните истражители ласерски се фокусирале на еден конкретен пропуст, поради што самиот Вилијам Бар, поранешен министер за правда и близок пријател на Доналд Трамп, смета дека ситуацијата треба да се преземе сериозно затоа што е важно помалку простор за маневрирање за можни грешки.

За контекст, ова е прв пат во историјата на американската демократија поранешен претседател да биде федерално обвинет. Поточно, тоа значи дека администрацијата на актуелниот претседател, односно демократот Џо Бајден, го гони неговиот најверојатен републикански противник во трката за реизбор во 2024 година. Токму затоа тимот на Џо Бајден мораше да вложи големи напори да се оградат од целиот случај, за да не испадне дека е користен државен апарат за дискредитација на политички ривал.

Никогаш, во ниту еден момент, не сум му предложил какви било чекори на Министерството за правда“, тврди Џо Бајден. Но, републиканците тврдат дека „длабоката држава“ и „Вашингтонското мочуриште“ се обидуваат да му стават крај на единствениот кандидат кој на Американците им ја кажува вистината. Неколку од нив не можеа да бидат изненадени од случајноста што веста за (историското) федерално обвинение против поранешниот претседател беше објавена истиот ден кога протекоа инкриминирачките фотографии на Хантер Бајден како користи дрога и користи услуги на проститутки.

Останува прашањето за сите прашања како уште една правна заплетка ќе влијае на рејтингот на кампањата на Доналд Трамп. Единствениот точен одговор е – прерано е да се извлекуваат цврсти заклучоци. Факт е дека моментално сме во многу непознати води каде веќе не важат старите правила на кампањата. Еден вид ресетирање на догмата на политичката кампања во САД му овозможи на кандидатот, против кого се водат повеќе судски случаи, незапирливо да порасне по популарност кај гласачите.

Меѓутоа, прашањето е до кога. Извесно е дека во следните 17 месеци граѓаните ќе се заситат од легалната таписерија на Доналд Трамп. Агенцијата за истражување на јавното мислење YouGov тврди дека дури 65 отсто од испитаниците во САД овој случај го сметаат за „сериозно злосторство“, од кои 42 отсто се републиканци.

The Washington Post во својата анкета наведува дека 63 отсто од Американците веруваат дека „валидна пресуда за сериозно кривично дело“ треба да биде дисквалификациски фактор во трката за Белата куќа.