Витамини неопходни за нега на вашата кожа: Сјајот на лицето зависи од овие 4

Урамнотежениот внес на витамини и нивната употреба во негата на кожата се најдоброто решение во борбата против стареењето.

Кога станува збор за нега на кожата , сите ги знаат златните правила: отстранете ја шминката со благо млеко или масло, потоа измијте и на крајот нанесете производ за нега во форма на дневен или ноќен крем. За некои жени, ова е сосема доволно за да ја задржат кожата хидрирана и да го задржат природниот сјај. Бидејќи постојат различни типови на кожа, она што функционира за вашите пријатели нема да мора да работи и за вас.

Веќе во нашите дваесетти, неопходно е да вклучиме нешто повеќе од хидратантна крема во нашата рутина. Тука влегуваат во игра витамините кои имаат значителни придобивки во негата на лицето, вратот и деколтето. Важно е да се истражи кој за која цел има, како и кога и како правилно да се примени пред да се направи импулсивно купување.

Некои витамини се класифицирани како есенцијални производи за нега на кожата. Дознајте која храна можете да ја користите за да го надоместите недостатокот на овие витамини во вашето тело.

Витамин Ц есенција против стареење

Витаминот Ц се наоѓа во високи нивоа во епидермисот (надворешниот слој на кожата), како и во дермисот (внатрешниот слој на кожата). Таа е една од клучните состојки во многу производи за нега на кожа против стареење. Витаминот Ц исто така може да помогне во борбата против знаците на стареење поради неговата витална улога во природната синтеза на колаген во телото .

Помага за заздравување на оштетената кожа и ја намалува појавата на брчки, а препорачаната дневна доза е 1.000 милиграми дневно. Доколку откриете дека не внесувате доволно витамин Ц, тоа можете да го надополните преку внесување на храна со цитрус, но и преку внесување на јагоди, брокула и спанаќ. Секако и преку суплементација. Ако одлучите да користите витамин Ц за нега на кожата на лицето, мора да вклучите крем со заштитен фактор во вашата рутина . Затоа наутро по миење и навлажнување нанесете крема со фактор без разлика на сезоната.Витамини, здрава храна, печурки, месо, сирење, јајца, лосос

Витаминот Е ги брише темните дамки

Витаминот Е е исто така антиоксиданс. Неговата главна функција во негата на кожата е заштита од оштетување на сонцето. Го апсорбира штетното УВ зрачење, има фотопротективно дејство, што е одлична работа за спречување на темни дамки и брчки . Телото произведува витамин Е преку себум, мрсна супстанција која се испушта низ порите на кожата, неопходна за да се спречи сувост. Затоа витаминот Е е неопходен за екстремно сува кожа.

На повеќето возрасни луѓе им требаат околу 15 милиграми витамин Е дневно. Тоа можете да го постигнете со јадење јаткасти плодови и семки како бадеми, лешници и семки од сончоглед, како и земајќи мултивитамини. Разреденото масло од витамин Е може да се користи за чистење на лицето или секојдневна нега бидејќи е врвен сојузник за убавина и негуван изглед. Брчките може да се омекнат бидејќи витаминот Е ќе го зголеми производството на колаген, што ја зголемува еластичноста на кожата. Ако редовно се нанесува маслото со витамин Е, тоа ќе ја подмлади кожата, порите ќе бидат помалку видливи и кожата ќе биде посјајна.

Витамин К борец против темни кругови

Витаминот К е неопходен во процесот на згрутчување на крвта во телото , кој помага во заздравувањето на рани, исекотини и модринки. Тој е сојузник во борбата против розацеа, стрии, но и проширени вени и изразени капилари.

На возрасните им требаат помеѓу 90 и 120 милиграми витамин К дневно, а можете да го зголемите внесот со јадење кељ, спанаќ, зелена салата, зелка и боранија. Витаминот К се губи во староста, а потребно е да се хидрира кожата, бидејќи и ја дава потребната влажност и со тоа прави да не ја менува бојата. Недостатокот на овој витамин е причина за сини, жолтеникави или виолетови кругови под очите. Затоа витаминот К е незаменлива состојка на сите антириди.

Витамин Д во борбата против акните

Витаминот Д се создава кога кожата ја апсорбира сончевата светлина. Тоа е единствениот витамин што се произведува во телото . Има неколку функции, од кои најважна е можеби регулирањето на апсорпцијата на калциум и фосфор, како и одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем.

Кога станува збор за кожата, недостатокот на витамин Д може да доведе до појава на акни . Ослабениот имунолошки систем поради ниските нивоа на витамин Д во телото, исто така, може да го зголеми производството на себум во клетките на кожата. Со конзумирање на витамин Д го регулираме лачењето на себум на површината на кожата на лицето и на тој начин го намалуваме црвенилото, односно воспалението.

Како што се зајакнува имунитетот, така кожата полесно се бори против надворешните влијанија и слободните радикали кои ја напаѓаат и предизвикуваат инфекции. Изложеноста на сончева светлина го зголемува нивото на витамин Д, додека кожата ослободува хемикалија која го произведува овој витамин. Кремите, мастите и суплементите со витамин Д помагаат во текот на зимата.

Можете да го зголемите внесот на витамин Д со поминување 10 минути дневно на сонце, но и со јадење храна која природно содржи витамин Д – лосос, туна и бакалар.