Владимир Путин бесен како никогаш претходно: “Сакаат да не испровоцираат!“ – еве што најави лидерот на Кремљ по нападот на Москва!

0

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ја обвини Украина за нападот со беспилотни летала врз Москва и нагласи дека тоа е „терористички чин“.

Оваа војна не ја започнавме ние во 2014 година. Киевскиот режим ја започна војната во Донбас. И ние не ги користиме средствата што ги користат украинските лидери. Уште една потврда за тоа е нападот на станбени згради во Москва“, изјавил претседателот на Русија.

Владимир Путин нагласил дека руската Армија, за разлика од вооружените сили на Украина, извршува само прецизни удари врз објектите на воената инфраструктура, вклучувајќи го и штабот на украинската воена разузнавачка служба, кој беше „погоден“ пред два или три дена.

Како што знаете, режимот во Киев избра поинаков пат, патот на обидот да ја заплаши Русија и обидот да ги заплаши руските граѓани и да ги нападне станбените згради. Ова секако е јасен знак за терористичка активност“, нагласил Владимир Путин.

Владимир Путин потенцирал дека Киев се обидува да предизвика ист одговор од Русија и додаде дека тоа е загрижувачко.

Ќе видиме што ќе правиме со тоа. Граѓаните на Украина сепак треба да знаат што турка нивното сегашно раководство“, предупредил Владимир Путин.

Рускиот претседател работата на московскиот систем за противвоздушна одбрана ја нарече регуларна и задоволителна.

Јасно е што треба да се направи за да се затвори воздушната одбрана на главниот град, а властите ќе го направат тоа“, заклучил Владимир Путин.

За потсетување, Украина изврши масовен напад со беспилотни летала врз цели во Москва во вторникот наутро, според руските тврдења. Пет беспилотни летала се уништени од комплекс за ПВО на Русија, додека другите три биле соборени со систем за електронско војување.