Владимир Путин им нареди на војниците на групата Вагнер да се повлечат од Украина бидејќи Кремљ се плаши од државен удар!? (ФОТО)

Владимир Путин ги повлекува платениците од озлогласената руска група Вагнер од Украина поради стравувањата од Кремљ дека тие стануваат „премногу моќни“, се вели во извештаите.

Одредот, кој се состои од 50.000 војници, беше клучен дел од ужасната руска инвазија на Украина – борејќи се на истокот на земјата разурната од војна, пишува британскиот Дејли меил.

Рускиот претседател Путин, наводно, станал позагрижен за сопствената позиција пред да биде наредено деградирањето на Вагнер, основана од Евгениј Пригожин – која регрутира многу осудени криминалци.

Пригожин го прекина регрутирањето затвореници и тој ќе ги повлече војниците во следните неколку недели, наводно тврдат извори.

Но, овие војници, наводно, ќе бидат заменети со до 300.000 редовни руски војници кои ќе се борат во Украина.

Додека Пригожин и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се сојузници на Путин, се вели дека стануваат се помоќни.

И двајцата, како и рускиот генерал Сергеј Суровикин – кој неодамна беше деградиран – исто така се осомничени како можни заговорници против Путин, пишува Мирор.

Рускиот експерт Брус Џонс изјави за весникот дека претседателот Путин и Пригожин биле во „многу блиски контакти и сојузници со децении“.

Тој додаде: „Се чини дека ова е разделба откако Пригожин беше отворено критичен, дури и навредлив за високи воени фигури во редовните сили“.

Тој додаде дека неговите критики за однесувањето на редовните вооружени сили на Русија и нивните водачи биле имплицитна благ удар против рускиот претседател, „кој сега го гледа како потенцијален ривал“.

„Не гледаме никаков знак дека [рускиот] претседател [Владимир] Путин се подготвува за мир… Она што го гледаме е дека претседателот Путин и Русија сè уште сакаат да ја контролираат Украина“, рече тој, речиси една година откако Москва ја започна војната во февруари. 2022 година.

„Гледаме како тие испраќаат повеќе војници, повеќе оружје, повеќе способности.

Нашироко се смета дека Русија планира нова голема офанзива за да го врати моментумот во војната, која е во ќор-сокак по минатогодишните контраофанзиви на Украина кои повторно зазедоа огромни делови од нејзината територија.

Украина вели дека ѝ се потребни главни борбени тенкови, борбени авиони и ракети со долг дострел за да се спротивстави на ова и да заземе повеќе од својата изгубена територија.