Внимание: Девет знаци укажуваат на тоа дека имате сериозни проблеми со срцето

Иако симптомите на срцев удар можат да бидат првите знаци на неволја, понекогаш телото дава посуптилни индиции дека нешто не е во ред.

Прочитајте подолу за список на симптоми кои дефинитивно треба да ги имате на ум.

Замор

Во овој контекст, тоа не е само недостаток на сон, туку хроничен замор. Овој тип на замор е сличен како кога имате, на пример, грип, само што не поминува.

Многумина го отфрлаат овој симптом како ништо и ќе помине, не знаејќи дека тоа може да биде знак за срцева болест. Причината поради која се чувствувате вака се сведува на недостаток на кислород – срцето се бори и пренапорно се труди да испорача кислород до сите клетки во телото.

Сепак, многу луѓе се чувствуваат уморни поради повеќе причини. Ако ова е единствениот симптом што го имате, можете да разговарате со вашиот лекар, но немојте само да претпоставувате дека имате срцева болест.

Силни болки при одење

Ако мускулите на колкот и нозете ви се грчат кога се искачувате на рид или само пешачите, не го игнорирајте дури и ако се чувствувате подобро по одмор. Таквата болка може да се должи и на вашата возраст или недостаток на вежбање, но може да биде и знак за периферна артериска болест, позната и како ПАД.

Болеста на периферните артерии е всушност таложење на масни наслаги во артериите на нозете што е поврзано со поголем ризик од срцеви заболувања. Тој проценува дека ако имате БПА, има 50% шанси да имате и блокада на една од вашите срцеви артерии. Добрата вест е дека БПА е состојба која може да се лекува.

Отекување на нозете

Нозете може да ви отечат поради неколку причини како бременост, проширени вени (отечени вени видливи под кожата) или недостаток на движење (на пример, за време на долго патување). Отокот може да биде и знак за срцева слабост, хронична состојба во која срцето неефикасно пумпа крв.

Оток може да се појави и кога срцевиот залисток не се затвора правилно. Некои лекови за крвен притисок и дијабетес исто така може да предизвикаат оток.

Отекувањето на стапалото поврзано со срцето обично е придружено со други симптоми кои вклучуваат отежнато дишење и/или замор. Ако неодамна сте забележале оток на нозете, посетете го вашиот лекар за да ја утврдите причината и начините за лекување.

Вртоглавица

Ако некогаш сте биле во теретана, можеби сте виделе знаци кои ве предупредуваат да престанете да одите, да трчате или да возите велосипед доколку се чувствувате вртоглавица или слаба глава. Вртоглавицата е симптом кој може да има многу различни причини.

Понекогаш тоа е предизвикано од дехидрација или поради тоа што станавте премногу брзо, но ако тоа се случува редовно, разговарајте со вашиот лекар. Некои од почестите индикации за овој симптом може да бидат несакани ефекти од лекови, проблеми со внатрешното уво, анемија или, поретко, проблеми со срцето. Вртоглавицата може да биде предизвикана од блокирање на артериите кои го намалуваат крвниот притисок или неисправни вентили кои не можат да го одржат.

Ви останува без здив, иако сте фит

И покрај редовното вежбање, забележувате дека имате отежнато дишење кога се качувате по скали или дека често кашлате. Ова може да се должи на астма, анемија, инфекција, проблеми со срцевите залистоци или способноста на срцето да пумпа крв.

Пример за таква состојба е акумулацијата на течност која влијае на левата страна на срцето и може да предизвика отежнато дишење што симулира бронхијална астма. Кога вентилот е фиксиран, течноста повеќе не се акумулира во белите дробови и пациентот полесно дише.

Бидејќи вежбањето може да го зајакне срцето, проверете го овој симптом за да не ви пречи на вежбањето.

Депресивност

Според Светската здравствена организација, депресијата погодува 5% од возрасната популација ширум светот. Депресијата веројатно не е знак дека имате проблеми со срцето, меѓутоа, менталното здравје е поврзано со физичкото здравје.

Истражувањата покажаа дека депресивните луѓе имаат поголем ризик од проблеми со срцето. Една студија на Family Practice од јуни 2021 година дури забележа дека кардиоваскуларните болести и депресијата може да бидат заеднички фактори на ризик.

Лекарите може да забележат дека пациентите со нарушувања на менталното здравје, вклучувајќи депресија или анксиозност, развиваат кардиоваскуларни болести на помлада возраст или имаат потежок клинички тек. Ако имате знаци на депресија, задолжително побарајте помош.

Мигрена

Понекогаш главоболката е само главоболка, но редовните мигрени укажуваат дека нешто не е во ред со вашето срце.

Во ноември 2019 година преглед на списанието на Американското здружение за срце, истражувачите открија врска помеѓу кардиоваскуларните проблеми и мигрените – особено мигрените кои имаат аура како симптом. Аура, која погодува секој трет страдалник од мигрена, е состојба во која главоболката често е придружена со други сензорни нарушувања, како што се блесоци на светлина, слепи точки и пецкање.

Го слушате чукањето на срцето додека се обидувате да заспиете

Некои пациенти со неисправна срцева валвула можат да го слушнат неговиот звук ноќе додека се обидуваат да спијат. Иако некои пациенти се прилагодуваат на звукот и често само ја менуваат положбата на спиење за да не го слушнат, тоа не значи дека треба да се игнорира.

Ако го имате овој симптом, кажете му на вашиот лекар. Палпитациите можат да бидат и знак за низок крвен притисок, низок крвен шеќер, анемија, лекови, дехидрација и други причини.

Анксиозност, потење и гадење

Вознемиреност, потење и гадење се класични симптоми на напад на паника, но тие исто така можат да бидат рани знаци за проблеми со срцето.

Ако овие симптоми на срцето се придружени со отежнато дишење, екстремен замор, болка, чувство на ситост или болка во градите што може да зрачи на грбот, рамената, рацете, вратот или грлото, веднаш одете во собата за итни случаи.

Запомнете, секогаш кога имате загрижувачки симптоми – без разлика дали мислите дека се поврзани со срцето или не – разговарајте со вашиот лекар.