Вода со лимун, јаболков оцет… Кој напиток за слабеење е најефективен?

Во желбата да изгубат неколку килограми, многу жени претпочитаат строги, а понекогаш дури и екстремни диети. Долг список на забранети јадења, постојано чувство на глад, а една недела подоцна бројот на вагата се приближува до посакуваниот. Ефектот навистина доаѓа брзо, но тешко е, ако не и невозможно, да се задржи резултатот: претходната тежина ќе се врати веднаш штом ќе заврши диетата.

Напиток за слабеење

Нутриционистите се убедени дека само бавното и постојано слабеење навистина функционира. Покрај тоа, вреди да се пристапи кон проблемот на комплексен начин, менувајќи ја не само исхраната, туку и начинот на живот. Во овој случај, патувањето до телото од вашите соништа ќе трае подолго, но процесот може да се забрза со додавање на неколку вистински пијалоци во вашата исхрана.

Билен чај за детоксикација

Експертите им препорачуваат на сите оние кои слабеат да го започнат денот со овој напиток. Тоа не само што ќе го забрза метаболизмот, туку и ќе даде сила. Овој тип на чај може да вклучува корен од глуварче и сладунец, како и ѓумбир, а сето тоа може да се купи во вашата локална самопослуга или аптека. Коренот од глуварче е природен диуретик кој помага при задржување на водата и надуеност. Ѓумбирот го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот, а коренот на сладунец го потиснува апетитот.

Вода со куркума

Воспалението во телото може да го попречи губењето на тежината, дури и ако некое лице следи строга диета. Значи, за ефикасно да изгубите тежина, прво мора да се справите со воспалението. Слични својства има и куркумата. Имено, овој зачин може да помогне во побрзо согорување на калориите преку зголемување на стапката на метаболизмот и подобрување на варењето. Кога имате здрав дигестивен систем и побрз метаболизам, автоматски ќе ослабете.

За да го подготвите напитокот, во чаша измешајте половина лажичка од овој зачин со топла вода, мала количина мед или лимон.

Вода со лимон како врвен напиток за слабеење

Многумина го пијат овој освежителен пијалок наутро и во текот на денот за да се расположат и да се борат против жедта. Сепак, водата со лимон помага и за слабеење. Цитрусите се богати со витамин Ц, кој го забрзува метаболизмот. Тие исто така содржат пектин, еден вид влакна кои помагаат да се потисне апетитот. Водата со лимон наутро детоксицира и се бори со варењето. Киселоста на лимонот го алкализира телото, со што се намалува надуеноста и воспалението.

 Напиток за слабеење со јаболков оцет

Оваа состојка е популарна и меѓу нутриционистите. Според една студија за врската помеѓу јаболков оцет и губење на тежината, оцетната киселина произведена за време на процесот на ферментација на пијалокот може да помогне во намалувањето на гладот ​​и согорувањето на маснотиите.

Јаболков оцет може да им помогне на луѓето да консумираат помалку калории преку промовирање на ситост. Ако се пие еден час по оброкот, има 55% намален одговор на шеќерот во крвта кога оцетот се внесува со оброк богат со јаглени хидрати.

Како резултат на тоа, остатокот од дневниот внес на калории се намалува за 200-275 калории. Освен што го намалува апетитот, јаболковиот оцет ја забавува и брзината со која храната го напушта вашиот стомак.

Се препорачува да се пие заедно со вода, мед и сок од лимон половина час пред оброк.