ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ НА СОПРУГОТ НА НЕНСИ ПЕЛОСИ: Напаѓачот го удрил неколку пати со ЧЕКАН! (ВИДЕО)

0

Судот во Сан Франциско објави шокантна снимка од полициската камера од моментот кога Пол Пелоси беше нападнат со чекан во неговиот дом во октомври минатата година.

Пол Пелоси (82), сопругот на тогашната претседателка на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, спиел во својот дом на 28 октомври кога Дејвид Депаипе го удрил со тупаница, соопштија обвинителите.

На видеото се гледаат двајца полицајци кои пристигнуваат во домот на Пелоси, тропаат на вратата и чекаат околу 20 секунди пред да добијат одговор. Пол, во пижами и гаќи, ја отвора вратата додека Депап го држи за раменици.

Осомничениот е виден како држи чекан во десната рака. „Што се случува?… Спуштете го чеканот!“, викал тој, пренесува Daily Mail.

Пол потоа се обидува да го тргне чеканот од раката на напаѓачот кога осомничениот ќе почне да го удирин и му зададе неколку удари.

Двајца полицајци се упатиле кон куќата и го совладале Депапе. Пол Пелоси остана да лежи на подот.

Судијата донесе одлука за објавување на снимките од камерите на телото во средата, на што обвинителството се спротивстави.

Лентата веќе беше пуштена на судењето на Депап во декември.

Самата Ненси Пелоси на почетокот на неделата изјави дека ќе и’ биде исклучително тешко да го гледа ова видео од нападот на нејзиниот сопруг.

Дејвид Депаип е обвинет дека упаднал во домот на Пелоси во Сан Франциско на 28 октомври во обид да ја киднапира Ненси, која не била таму.

Наместо тоа, со чекан го удрилнејзиниот 82-годишен сопруг Пол Пелоси – насилен напад што го шокираше политичкиот свет.