(ВОЗНЕМИРУВАЧКО) „Смртта е насекаде во Газа“: Животот на повредените и неповредените деца засекогаш се промени по израелското бомбардирање (ВИДЕО/ФОТО)

Речиси половина од 2,3 милиони жители на пренаселената палестинска енклава се помлади од 18 години

Повеќе од 3.760 палестински деца биле убиени во првите 26 дена од војната меѓу Израел и Хамас, според Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас. Мали деца беа убиени во воздушни напади, изгорени во експлозии и згмечени под згради, вклучително и доенчиња и мали деца и момчиња и девојчиња кои мислеа дека ќе бидат безбедни во црква, болница и бегалски камп.

Речиси половина од 2,3 милиони жители на пренаселениот Појас Газа се помлади од 18 години, а децата сочинуваат 40 отсто од досега загинатите во војната. Анализата на податоците на Министерството за здравство на Газа покажа дека до 26 октомври биле убиени 2.001 дете на возраст од 12 години и помалку, вклучувајќи 615 мали деца на возраст од 4 години или помлади.

– Кога куќите се уништуваат, тие се уриваат врз главите на децата – рече во средата писателот Адам Ал Мадхун додека ја тешеше својата четиригодишна ќерка Кензи во болницата Ал Акса во градот Деир Ал Балах во централна Газа. Преживеала воздушен напад кој и ја скинал десната рака, и ја здробил левата нога и и го скршил черепот.

Израел тврди дека неговите воздушни напади се насочени кон локации и инфраструктура на милитантите на Хамас и ја обвинува групата дека користи цивили како жив штит. Исто така, се вели дека повеќе од 500 милитантни ракети биле погрешно испукани и паднале во Газа, при што загинале непознат број Палестинци.

Детски гробишта

Повеќе деца се убиени за нешто повеќе од три недели во Газа отколку во сите конфликти во светот заедно во последните три години , според глобалната добротворна организација Save the Children. Според извештаите, 2.985 деца биле убиени во дваесет воени зони во текот на минатата година.

– Газа стана гробишта за илјадници деца – изјави Џејмс Елдер, портпарол на УНИЦЕФ.

Фотографиите и видеата на шокираните деца кои се влечат од урнатините во Газа или се грчат на валканите болнички подови станаа секојдневие и предизвикаа протести ширум светот.

„Да се ​​биде родител во Газа е проклетство“, рече Ахмед Модавик, 40-годишен столар од градот Газа, чиј живот беше уништен со смртта на неговата осумгодишна ќерка за време на петдневните борби во мај.

Беа убиени и израелски деца . За време на дивеењето на Хамас на 7 октомври во јужен Израел што ја предизвика војната, неговите вооружени напаѓачи убија повеќе од 1.400 луѓе. Меѓу нив имало бебиња и други мали деца, изјавија израелските власти, иако не дадоа точни бројки. Меѓу 240-те заложници земени од Хамас има и околу 30 деца.

Додека израелските воени авиони ја удираат Газа, палестинските деца се кријат со пошироките семејства во станови или засолништа управувани од ОН. Иако Израел ги повика Палестинците да го напуштат северот на Газа и да заминат на југот на Појасот, се покажа дека никаде на таа територија не се безбедни од воздушните напади на ИД.

„Луѓето бегаат од смртта само за да најдат смрт“, рече Јасмин Јуда, која загуби 68 членови на семејството во воздушните напади на 22 октомври, кога беа урнати две четирикатни згради во Деир Ал Балах, каде што побегнаа од северниот дел на Газа.

Единствената друга преживеана покрај неа беше нејзината едногодишна внука Милиса, чија мајка се породи за време на нападот и беше пронајдена мртва под урнатините, а главите на нејзините мртви близнаци беа испакнати од неа.

– Што направи ова мало бебе за да заслужи живот без семејство? – напиша Џуд, пишува АП.

Израел го обвинува Хамас за бројот на загинати во Газа, кој сега надминува 9.000, според Министерството за здравство на Газа, бидејќи милитантната група оперира од преполни станбени области. Од друга страна, Палестинците истакнуваат дека големиот број жртви е доказ дека израелските удари се неселективно и непропорционални.

И на повредените и на неповредените деца им се промени животот

Повеќе од 7.000 палестински деца се повредени во војната, а раните што ги добиле промениле многу од нивните животи, велат лекарите.

Непосредно пред војната, внуката на Џуди, Милиса, ги направи првите неколку чекори, но сега повеќе нема да оди. Лекарите велат дека воздушниот напад во кој загина нејзиното семејство и го скршил ‘рбетот и ја оставил парализирана од градите надолу.

Дури и оние без физички рани се погодени од разорот на војната.

За 15-годишниците во Газа, ова е петта војна меѓу Израел и Хамас откако милитантната група ја презеде контролата врз енклавата во 2007 година. надежи за иднината. Според Светска банка, стапката на невработеност кај младите е 70 отсто.

– Нема надеж дека овие деца ќе имаат кариера, ќе го подобрат својот животен стандард, ќе имаат пристап до подобра здравствена заштита и образование – изјави Ајед Абу Ектаиш, директор на програмата за одговорност за „Одбрана за деца меѓународна“ на палестинските територии.

– Но, оваа војна е за живот и смрт, а во Газа смртта е насекаде – заклучи тој.