Во Грција е прогласена тридневна жалост бидејќи бројот на загинати во железничката несреќа достигна 36

0

Потрагата по преживеани продолжува откако патнички воз се судри со товарен воз што доаѓаше во Грција, при што загинаа над 36 лица, а многу други беа повредени.

Најмалку 36 лица загинаа, а други 66 се повредени откако два воза директно се судрија во близина на грчкиот град Лариса, соопштија властите, додека службите за итни случаи во средата се обидуваа да најдат преживеани меѓу јагленосаните остатоци.

Неколку вагони беа речиси целосно уништени во судирот меѓу патнички воз и товарен воз во вторникот, нешто пред полноќ, при што изгледаше дека најмалку еден автомобил се запали и ги зароби патниците внатре.

„Никогаш не сум видел вакво нешто во целиот мој живот“, рече еден спасувач, излегувајќи од урнатините. „Трагично е. Пет часа подоцна, ги наоѓаме телата“.

Неколку автомобили се превртеле или се запалиле кога излетале од шините при ударот, оставајќи заплеткана неред од метал и искршено стакло.

Патничкиот воз, со 350 луѓе, патувал од главниот град Атина до северниот град Солун.

Министерот за здравство Танос Плеврис рече дека повеќето патници биле „млади луѓе“, при што возот со многу студенти се враќал во Солун по долгиот празничен викенд.

„Тоа беше ноќна мора… Сè уште се тресам“, изјави 22-годишниот патник Ангелос за АФП.

„За среќа бевме во претпоследниот автомобил и излеговме живи. Имаше пожар во првите автомобили и целосна паника“.

„Судирот беше како огромен земјотрес“.

„Бев извалкан со крв од други луѓе кои беа повредени во моја близина“, изјави патник по име Лазос за весникот „Прототема“.

Според грчките служби за итни случаи, мобилизирани се околу 150 пожарникари и 40 амбулантни возила за одговор.

„Операцијата за ослободување на заробените луѓе е во тек и се одвива во тешки услови, поради сериозноста на судирот меѓу двата воза“, изјави за новинарите портпаролот Василис Ватракогијанис.

Тој подоцна рече дека 36 лица се пронајдени мртви, додека 66 повредени се во болница, од кои шест лица на интензивна нега.

Досега се спасени околу 194 луѓе.

„Извалкано со крв“

Додека утрото избувна во средата, два големи кранови на локацијата почнаа да расчистуваат делови од урнатините додека спасувачите работеа на ослободување на сите патници кои се потенцијално сè уште заглавени во оштетените вагони.

Еден од искршените вагони бил подигнат од полето покрај железничките пруги каде што слетал по излетувањето од шините, опкружен со расфрлани остатоци.

Сè уште не е познато зошто двата воза се судриле во она што локалните медиуми ја нарекуваат најтешката „железничка несреќа што Грција некогаш ја знаела“.

„Моите мисли се со луѓето во Грција утрово“, напиша на Твитер шефот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Шокиран од вестите и сликите од судирот на двата воза“, додаде тој.

Регионалниот гувернер Костас Агорастос изјави за телевизискиот канал Скаи дека бројот на жртвите е веројатно „многу голем“ и предупреди дека првите два вагони во патничкиот воз „повеќе не постојат“.

„Прозорците експлодираа“

На локалниот медиумски сајт Onlarissa, една млада жена рече дека возот „беше запрен неколку минути кога слушнавме заглушувачки шум“.

Друг патник за телевизијата Скаи изјави дека „прозорците одеднаш експлодирале. Луѓето врескаа и се плашеа“.

„За среќа, успеавме да ги отвориме вратите и прилично брзо да избегаме. Во другите вагони не успеаја да излезат, а еден вагон дури и се запали“, додаде тој.

Претседателот на синдикатот на машиновозачите ОСЕ Костас Генидунијас од местото на несреќата за АФП изјави дека двата воза завршиле на истата пруга и директно се судриле.

Тој рече дека несреќата е „незамислива“ и „ќе беше избегната доколку функционираа безбедносните системи“.

Во 1972 година, 19 луѓе загинаа кога два воза директно се судрија надвор од Лариса. Застарениот железнички систем на Грција има потреба од модернизација, со многу возови кои се движат по единечни пруги и системи за сигнализација и автоматска контрола допрва треба да се инсталираат во многу области.

По несреќата беше организиран итен состанок на владата, а воените болници во Солун и Атина беа ставени „во состојба на готовност“ во случај да бидат потребни.

Прогласена е тридневна жалост.