Во земјотресот со јачина од 5,9 степени во Иран загинаа тројца, а стотици беа повредени

0

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди северозападниот дел на Иран во близина на границата со Турција доцна во саботата, при што загинаа најмалку три лица, а беа повредени 816, соопштија државните медиуми.

Плиткиот земјотрес го погоди градот Хој во провинцијата Западен Азербејџан во 21:44 часот (1814 по Гринич), соопшти Сеизмолошкиот центар на Универзитетот во Техеран.

„Овој инцидент остави 816 повредени и тројца загинати“, рече гувернерот на Западен Азербејџан, Мохамад Садег Мотамедијан, цитиран од новинската агенција ИРНА, ревидирајќи го претходниот биланс од двајца загинати и 580 повредени.

По земјотресот, министерот за внатрешни работи на Иран, Ахмад Вахиди, отпатува во Хој за да ја набљудува ситуацијата, објави ИРНА.

Иран седи над границите на неколку главни тектонски плочи и доживува честа сеизмичка активност.

На 18 јануари, земјотресот од 5,8 степени во близина на Хој остави стотици повредени.

Во февруари 2020 година, земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала што го потресе западното село Хабаш-е Оља, уби најмалку девет лица преку границата со Турција.

Најсмртоносниот регистриран земјотрес во Иран беше земјотрес со јачина од 7,4 степени во 1990 година, во кој загинаа 40.000 луѓе на северот на земјата, 300.000 беа повредени, а половина милион останаа без покрив над главата.