,,Во мене има искра надеж!” Дедото на Данка (2) не губи надеж дека е жива поради една работа (фото)

Милан, дедото на убиената Данка Илиќ (2) и таткото на Милош Илиќ, си го отвори срцето во Бор и потврди дека семејството ќе даде официјална изјава кога ќе заврши истрагата.

Тој, со очи полни солзи, откри дека во него сè уште има искра дека Данка е жива, бидејќи сè уште нема трага од телото на неговата двегодишна внука.

– Иако сè уште сум во шок, сепак има искра во мене, бидејќи нема трага – вели Милан. Дедото на Данка додава дека се во контакт со полицијата и ги добиваат сите информации кои се важни за истрагата.

– Можеме да се јавиме во секое време од денот и да прашаме сè што нè интересира – истакна тој.

Сепак, не му е лесно на овој човек чие семејство доживеа голема трагедија. Сè уште наидуваат на разни коментари на улица кои се крајно непријатни за сите нив.

– Сите овде ме знаат и ме паметат по ракометот. Сакам да ја тргнам дамката од семејството, особено од овие деца, но за тоа ќе зборуваме подоцна – наведува тој.

Додека семејството Илиќ нестрпливо и нетрпеливо чека каква било информација за телото на малата Данка , вниманието на медиумите последниве денови е насочено кон селото Злот.

Беа огорчени за коментарите што ги слушнаа на телевизија од семејството на осомничениот Дејан.

Данка Илиќ

На крајот откри и дека Милош и Ивана во моментов не се во Бор, бидејќи мајката на Данка е на прегледи поради бременоста.

Потсетуваме, Данка Илиќ од Бор, девојче кое немаше ни две години, беше убиено на 26 март годинава во Бањско Поље.

Срѓан Јанковиќ (50) и Дејан Драгијевиќ (50) се осомничени за злосторство против дете кое Баалканот не го памети.

Во полиција го признаа делото, но во Вишото јавно обвинителство Заечар одбраната ја изнесе само Дејан. На двајцата со одлука на судот им е одредена мерка притвор до 30 дена.

Телото на двегодишната Данка Илиќ сè уште не е пронајдено.