Во напад во градинка во Кина загинаа шестмина, што предизвика загриженост за безбедноста

0

 25-годишен маж беше осомничен за нападот на градинка во кинеската провинција Гуангдонг во понеделникот, при што уби шест лица и рани едно, предизвикувајќи излив на загриженост за насилството врз децата на училиште.

Медиумите објавија дека нападот во округот Лианџијанг во јужната провинција бил прободување со нож. Осомничениот, со презиме Ву и од Лианџијанг, бил приведен, соопшти полицијата, додавајќи дека истражува.

Некои медиуми објавија дека меѓу жртвите има и возрасни и деца.

Иако насилниот криминал е редок во Кина поради строгите закони за оружје и строгото обезбедување, инцидентите со прободувања во предучилишни установи во изминатите неколку години предизвикаа загриженост за безбедноста на училиштата.

Последната вест предизвика емотивна дебата на платформата за социјалните медиуми Веибо. До 13:50 часот (0550 GMT) тоа беше дискусијата во топ тренд, со 290 милиони прегледи.

Некои корисници на социјалните мрежи повикаа осомничениот да се соочи со смртна казна.

„Грозно е да им се прави ова на децата кои немаат никаква моќ. Колку семејства ќе бидат уништени со ова… Јас ја поддржувам смртната казна“, рече еден корисник на Веибо.

Друг корисник ја доведе во прашање безбедноста во училиштата, особено по слични претходни напади.

„Зошто сè уште се појавуваат вакви случаи?

Во август минатата година, три лица беа убиени, а шестмина беа ранети во прободување со нож во градинка во јужната провинција Џиангкси.

Во 2021 година, маж уби две деца и рани 16 во градинка во југозападниот регион Гуангкси.

Нападите врз децата исто така го фрлија центарот на вниманието на менталното здравје, кое често оди под радар поради културната стигма поврзана со менталните болести.

Во 2017 година, 22-годишен маж активираше експлозивна направа пред градинка во провинцијата Џиангсу, убивајќи се себеси и неколку други, а рани десетици.

Според државните медиуми, мажот имал невролошко пореметување и на ѕидовите од својот дом напишал зборови за смрт.

Минатиот месец, серија насилни напади во Хонг Конг , исто така, го покренаа прашањето за менталното здравје.

Експертите за ментално здравје укажуваат на пандемијата COVID-19 како главен фактор зад зголемувањето на проблемите со менталното здравје.

Известување од Бернард Ор, Џуди Хуа, Киаои Ли, Ела Као и Рајан Ву; Уредување на Роберт Бирсел