Во сенка на стравот од руската офанзива, важен украински план продолжува: „Ако успеат, Русите се во неволја“

Ова може да доведе до пробивање на руските линии во Луганск и да изврши притисок врз руските сили кои напредуваат кон Бахмут

Додека има шпекулации за голема руска офанзива во Украина во следните недели и тековната драма околу испораката на германските тенкови Леопард 2 во Киев, кој тврди дека му требаат стотици тенкови за да се справи со новите руски закани, војната на Русија во Украина се намали во крвопролевање, статична и војна за трошење, продолжува контраофанзивата на украинските сили кон градот Кремина, што има потенцијал да ја претвори ситуацијата на фронтот во регионот Донбас, што е колективно име за источните украински региони на Доњецк и Луганск.

„Кремина е порта кон северниот и централниот регион Луганск“, изјави украински воен советник за специјализираниот воен портал Воена зона.

„Ова ни овозможува да го погодиме крилото(страната) на Бахмут“, град во регионот Доњецк, на околу 50 километри југозападно, кој со месеци е нападнат од руските сили предводени од платеници од злогласната група Вагнер.

Оценката на советникот, кој ја даде изјавата под услов да остане анонимен за да може да зборува за тактички операции, во неделата ја сподели Серхи Хајдај, украинскиот гувернер на областа Луганск.

Напредување метар по метар

„Метер по метар нашите бранители го ослободуваат регионот на Луганск“, изјави Хајдај на својот профил на Телеграм. „Кога вооружените сили на Украина ќе го ослободат Кремин, ќе се отвори патот до градот Рубижне и Северодонецк. И постои можност Русите да избегаат од привремениот регионален центар кога ќе се приближиме до Северодонецк“, додаде тој.

Украинските сили во близина на Кремина

Кремина се наоѓа приближно во средината на автопатот П-66, клучен пат што води од Сватов на север до Новоајдар на исток. Тоа е само 25 километри северозападно од Северодонецк, голем град во областа Луганск кој беше окупиран од руските сили во јуни. Кремина е руска логистичка „артерија“ која го поврзува Сватов со градовите Лисичанск и Северодонецк и ги снабдува руските единици во областа Луганск.

Ја одржуваме контролата на пожарот на автопатот Сватове-Кремина“, изјави Хајдај. „Орк логистиката (Орки е погрден украински термин за руските напаѓачи, откако армијата изроди од митологијата на Толкин оп.а.) е значително нарушена“, додаде тој.

Проблемот со густо минско поле

Најголема пречка за повторно заземање на Кремина во моментов е „дебелото минско поле на таа територија“, рече Хајдај.

Кремина е првиот град што е заземен кога Москва повторно ја започна својата офанзива во Донбас во април, откако првичниот план на Кремљ за заземање на Киев пропадна. Сега е едно од двете воени жаришта каде што се водат борби на долгиот фронт што се протега од полуостровот Кинбурн во Миколаевската област до Донбас, изјави во понеделникот висок американски воен претставник.

„Ситуацијата долж линијата на фронтот во Украина останува главно статична, со исклучок на украинските контраофанзивни операции во близина на Кремина и континуираните напори на Русија да се обиде да заземе територија во близина на Бахмут“, рече функционерот, кој сакаше да остане анонимен. „Во двете области, ситуацијата е сè уште нестабилна со многу движења напред и назад. Сепак, важно е да се забележи дека украинските сили продолжуваат успешно да го држат и бранат Бахмут“, додаде тој.

Официјалниот претставник за The War Zone изјави дека украинските сили остваруваат „некои дополнителни придобивки“ во нивните напори да ја вратат Кремина, дом на повеќе од 18.000 луѓе пред руската инвазија. „Тоа е само еден пример за тоа како Украинците бараат да ги искористат можностите долж руските одбранбени линии, а нашиот фокус е да се обидеме да им ја добиеме безбедносната помош што им е потребна за да можат да ги искористат тие можности. Офанзивата на Украина кон Кремина доаѓа во време кога руските сили се обидуваат да „прегрупираат, регрутираат и рестартираат операции“, рече официјалниот претставник, сето тоа како дел од можниот нов бран руски напади или нова голема руска офанзива, за која Киев шпекулира дека би можела започне во наредните недели.

Ослабена одбрана кај Бахмут

И додека САД обучуваат околу 500 украински војници за време на комбинираната обука за вооружување во Германија, официјалниот претставник посочува дека офанзивата кон Кремина покажува дека Украина нема намера да чека овие сили да поминат обука за украински напад.

Во исто време, украинската контрола на областа Бахмут, каде двете страни трпат огромни загуби, е прилично ослабена. Висок американски воен претставник одби да ја коментира минатонеделната оценка на германското разузнавање дека Украина губи „трицифрен број војници секој ден“ бранејќи го Бахмут.

Украинските сили во близина на Кремина

Запрашан да ја потврди изјавата на норвешкиот министер за одбрана, Еирик Кристоферсен, дадена за норвешката ТВ2 во неделата дека „руските загуби почнуваат да се приближуваат до околу 180.000 мртви или повредени“, службеникот укажа на коментарите на генералот Марк Мили, претседател на Здружениот Генералштаб на САД. , кој во петокот оцени дека руските загуби се „значително поголеми од“ 100.000 жртви – и мртви и ранети војници.

Задржување на Русите со огромни загуби

Бахмут им е важен на Украинците не само затоа што е нивна територија, туку и затоа што таму, иако по висока цена, ги држат Русите заглавени со огромни загуби. Кремљ во голема мера се потпира на платеничката група Вагнер во Бахмут, но исто така испраќа десетици илјади дополнителни војници на сите линии на фронтот, изјави висок американски функционер.

Како сето ова влијае на повисоката стратешка цел на Украина – ослободувањето на целата земја, вклучувајќи го и полуостровот Крим – останува непознато, а висок американски воен претставник одби да шпекулира за ова прашање.