Во Турција уапсен нарко бос

0

Турција денеска соопшти дека го уапсила Хакан Ајик, бегалец кој се бара во Австралија поради шверц на дрога.

Покрај него, уште 36 лица се вмешани во меѓународна организирана криминална група, која ја гонат и властите на САД и Нов Зеланд.

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека полицијата во Истанбул е насочена кон организација осомничена за вмешаност во трговија со дрога, убиство од небрежност, вооружен грабеж и перење пари на глобално ниво, објави Ројтерс.

Јерликаја рече дека Аџик, познат како Реис, и Дуакс Ариф Тавукџу го водат синџирот на криминал од минатата година. Аџик е баран од американските и австралиските власти, додека Тавукју се бара во Нов Зеланд, рече тој