„ВРАТИ НИ ГИ ТЕРОРИСТИТЕ“ – Ердоган: Би можеле да прифатиме Финска да влезе во НАТО, Шведска ќе биде шокирана

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во неделата за прв пат изјави дека Анкара може да го прифати влезот на Финска во НАТО без нејзиниот сосед Шведска.

Коментарите на Ердоган уследија неколку дена откако Анкара ги прекина разговорите за пристап во НАТО со двете земји.

Во неделата тој направи јасна дистинкција меѓу ставовите на Шведска и Финска во последните месеци.

„Доколку е потребно, можеме да дадеме поинаков одговор во врска со Финска. Шведска ќе биде шокирана кога ќе дадеме поинаков одговор за Финска“, рече Ердоган.

Тој, исто така, го повтори своето барање Шведска да ги предаде осомничените барани од Анкара.

„Ако апсолутно сакате да влезете во НАТО, ќе ни ги вратите тие терористи“, рече Ердоган.

Неговата одлука се заканува да ги уништи надежите на НАТО за проширување на блокот во 32 земји на самитот планиран за јули во литванскиот главен град Вилнус.

Финска и Шведска се откажаа од децениската воена неутралност и се пријавија да се приклучат на одбранбениот сојуз предводен од САД како одговор на руската инвазија на Украина.

Турција и Унгарија се единствените членки кои не успеаја да ја ратификуваат кандидатурата на двете земји со гласање во парламентот.