ВРИЕ НА ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК, ТАЈВАН ГИ ДИГНА БОРЕНИТЕ АВИОНИ! Морнарицата во готовност, НАТО предупредува: „Ова е закана и за Европа“

Тајван ги подигна борбените авиони, ја стави својата морнарица во состојба на готовност и ги активираше ракетните системи како одговор на нападот на 34 кинески воени авиони и влезот на девет воени бродови на НР Кина, пишува АП.

Кинеското воено распоредување доаѓа додека Пекинг ги засилува подготовките за потенцијална блокада или воена акција против Тајван, предизвикувајќи загриженост кај воените лидери, дипломатите и официјалните лица во САД, клучниот сојузник на Тајван.

Во меморандум минатиот месец, генералот на американските воздухопловни сили Мајк Минихан им наложи на офицерите да се подготват за американско-кинескиот конфликт околу Тајван во 2025 година.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека 20 кинески авиони вчера ја преминале централната линија во Тајванскиот теснец, кој долго време е неофицијална тампон зона меѓу страните што се поделија за време на граѓанската војна во 1949 година.

Кина тврди дека островската република е нејзина територија, која би можела да ја заземе со сила доколку е потребно, додека мнозинството од населението на Тајван се противи.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека зголемената самодоверба и соработката на Кина со Русија претставуваат закана не само за Азија, туку и за Европа.

За време на посетата на Јапонија во средата, Столтенберг изјави дека Кина сè повеќе инвестира во нуклеарно оружје и ракети со долг дострел без да обезбеди транспарентност или да учествува во разговорите за контрола на оружјето, пренесува Дневник.хр.

Столтенберг претходно ја критикуваше Кина за „злоупотреба на соседите и закана до Тајван“ и ја истакна потребата Јапонија и другите демократии да работат заедно со Алијансата за да го одбранат меѓународниот поредок.