Вучиќ во Дубаи: Се сретна со бројни функционери

0

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ пристигна во Дубаи Експо Сити, каде што се одржува Самитот на лидерите за климатски промени COP28.

Претседателот на Србија беше пречекан од домаќините на овогодинешниот Самит, шеикот Мухамед бин Зајед Ал Нахјан, претседателот на Обединетите Арапски Емирати и генералниот секретар Антонио Гутереш.

Годинава имаше рекорден број на шефови на држави и влади, 170 учесници, каков што досега немало ниту еден самит на COP.

По пристигнувањето на сите достоинственици, ќе следи официјалното отворање на Самитот на лидерите со говор на претседателот на ОАЕ, Шеик Бин Зајед. Потоа пред присутните ќе се обратат останатите учесници, меѓу кои и претседателот Вучиќ.

Речиси сите светски лидери се во Дубаи, со исклучок на американскиот претседател Џозеф Бајден, палестинскиот претседател Махмуд Абас и папата Франциско, кој го откажа своето учество поради здравствени причини.

На маргините на Самитот, Вучиќ ќе има низа билатерални средби со бројни високи претставници.

Добар разговор со Чарлс Мишел

„Исклучително важен и добар разговор со Шарл Мишел. Разговаравме за сите стратешки прашања од значење за Србија и Европа. Убеден сум дека во годините што следат Србија ќе ја отвори вратата за полноправно членство во ЕУ“, напиша Вучиќ со фотографијата.

Интервју со Кристалина Георгиева, Наташа Пирц Мусар и Мете Фредериксен

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се сретна и разговараше со Кристалина Георгиева, Наташа Пирц Мусар и Мете Фредериксен.

„Големите предизвици бараат заедничка акција. Разговарав со Кристалина Георгиева, Наташа Пирц Мусар и Мете Фредериксен за климатските промени и придонесот на Европа и Србија во решавањето на овој глобален проблем.

Со премиерот на Индија

Вучиќ се сретна и со премиерот на Индија.

„Срдечна средба со премиерот на Индија и нашиот искрен пријател Нарендра Моди и брза размена на мислења за најважните теми за кои ќе се разговара на КОП28. Разговаравме и за натамошното зајакнување на билатералните односи и економската соработка и повторив со задоволство поканата до премиерот Моди да ја посети Србија, што би ни направило голема чест“.

Вучиќ им се заблагодари на шеикот Мохамед бин Зајед и Гутереш

Вучиќ им се заблагодари и на шеикот Мохамед бин Зајед и на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

„Благодарам на мојот драг пријател Шеик Мохамед бин Зајед и на почитуваниот генерален секретар на ОН Антонио Гутереш што ме поканија да учествувам на најзначајниот и досега најголемиот собир на светски лидери за климатските промени COP28“.