Вучиќ: Нема договор – Нема да го пуштам Косово во ОН, Курти нема да формира ЦСМ

0

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за националната телевизија РТС за европскиот план за Косово , откако опозицијата, особено десницата, го обвини за предавство на националните и државните интереси.

По средбата со косовскиот премиер Албин Курти во Брисел , Вучиќ се соочи со многу критики, особено за прифаќањето на делот од Договорот во кој се вели „ дека Србија нема да се спротивстави на членството на Косово во ОН “, за што многумина велат дека е прием на независност. Во овој контекст, беа најавени собири и национални протести на улиците како одговор на намерата „ да се жртвува цела Србија за Заедницата на српските општини “.

Се додека е претседател, истакна Вучиќ , нема да потпише ниту официјално ниту неофицијално признавање на Косово , ниту членство во Обединетите нации. Сепак, оцени дека шансите за промена на европскиот предлог се нула.

„ Подготвени сме да преговараме за планот за имплементација, но јас нема да го потпишам тоа “, рече Вучиќ , додавајќи дека „ прием во ОН нема да има “.

Вучиќ рече дека вчера бил одржан само еден разговор и најави дека ќе има уште.

„ Имаше разговор, не се договоривме, ќе продолжиме “, рече Вучиќ во емисијата „Таковска 10“ на РТС.

Тој изјави дека француско-германскиот план во меѓувреме, како што рече, станал европски предлог.

„ Овој план на Европската унија дојде како идеја на Емануел Макрон и Олаф Шолц, тие донесоа лист хартија. Никого не прашаа, воопшто немаше можност за преговори, рекоа: „земи го или остави го“. “ , прецизираше српскиот претседател.

Опишувајќи како изгледаа разговорите во Брисел, тој истакна: „ Тие велат нивни, ние кажуваме наше и не се согласуваме за ништо “.

Тој изјави и дека бил предупреден за последиците од неприфаќањето на предлогот, вклучително и суспендирање на евроинтеграциите и директно повлекување на инвестициите.

„ Земјата ќе биде изолирана “, предупреди Вучиќ . Тој додаде дека Србија дала „ остар и темелен одговор “. „ Тие се вратија со козметички промени “, рече тој. „ Моравме или да останеме во преговорите или да напуштиме сè и да завршиме како во 1990-тите со целосен економски колапс, па затоа реков дека Србија е подготвена да работи на спроведување на многу работи од планот “, рече Вучиќ .

Тој додаде дека српските медиуми објавиле делови од европскиот предлог.

Запрашан дали очекува Курти да го прифати формирањето на Заедницата на српски општини, тој рече „ не “. Вучиќ е речиси убеден дека Курти во блиска иднина нема да формира Заедница на српски општини (ЗСМ).

„ Без разлика дали ќе биде еден месец, два или шест, но некој ќе треба да го формира, тогаш ќе разговараме за други теми “, рече претседателот.

Курти , објасни Вучиќ , вели дека „ не може да ги прифати обврските што другите ги презедоа пред него, дека ова беше криминална влада, дека на народот му ветил дека нема да ја исполни, иако му велат дека тоа е обврска. “ .

Вучиќ рече дека има четири договори за Заедницата на српски општини. Според него, главниот договор е од 2013 година, вториот е мандатот на лидерскиот тим, третиот е планот за имплементација и четвртиот е првиот договор за принципи.

„ Покрај принципите на CSM, како што се зајакнувањето на демократијата, примарната и секундарната здравствена заштита, условите за повратниците, истражувачките активности, тој исто така може да ги промовира и застапува заедничките интереси на членовите на CSM пред властите во Приштина – т.е. да прават и вршат јавни услуги , следејќи го исполнувањето на нивните цели и други овластувања. Се состои од собрание, претседател, совет, одбор и администрација. Тие имаат право да поседуваат движен и недвижен имот, да имаат фирми, знаме, грб . објасни Вучиќ , додавајќи дека одлуките се носат со двотретинско мнозинство.

Претседателот Вучиќ рече дека Жозеп Борел доаѓа во Северна Македонија на 18 март и дека тоа не е краен рок.

„ На 24 март на Европскиот совет ќе кажат што правиме. Ако не направиме доволно, нема да ни отвораат кластери. Се разбира, ќе има притисок и никој нема да дозволи преговорите да продолжат на неодредено време . “, рече српскиот претседател.

Тој посочи дека планот од Брисел ќе биде рамка на преговарачкиот процес.

„ Повторувам по петти пат, нема да учествувам во спроведувањето на одредени работи. Еве, повторувам по десетти пат. Му кажав на Макрон, и на Шолц и на Лајчак. Јас сум претседател, нема да потпишам ниту официјално, ниту неофицијално признавање на Косово , ниту членство во ОН “, рече Вучиќ .

Запрашан какви се шансите европскиот предлог да се смени, тој одговори: „ Никакви “.