Гасови и надуеност: Што ги предизвикува овие непријатни појави?

0

На сите им се случуваат гасови и надуеност, но понекогаш знаат да бидат малку незгодни. Еве еден стручен водич како да ги држите под контрола овие непријатни појави.

Нормално е да имаме гас од време на време, но кога тоа се случува често, може да ја поткопа нашата самодоверба. И додека тоа варира од личност до личност, во просек пренесуваме гасови (и од подригнувањето на устата и од дното) помеѓу 12 и 25 пати на ден.

Гасови и надуеност

Гасот се акумулира во дигестивниот тракт на два начина: со голтање воздух или како нуспроизвод на цревните бактерии кои ја разградуваат храната. Испуштањето на малку гас е неизбежно и сосема нормално, но многу гас може да биде знак за основниот здравствен проблем.

За време на варењето, хемикалиите наречени ензими ја разградуваат храната за да може да се апсорбира во тенкото црево. Во текот на овој процес, некои несварени шеќери, скроб и влакна стигнуваат до дебелото црево. Таму тие ферментираат додека бактериите во цревата се обидуваат да ги разградат. Ова произведува гасови, вклучувајќи јаглерод диоксид и водород сулфид, кои се ослободуваат како надуеност.

Заробениот гас може да предизвика болка и непријатност. Ако искусите болен заробен ветер, најверојатно ќе го почувствувате во стомакот и долниот дел на стомакот. Вообичаени симптоми на заробен ветер вклучуваат надуен стомак, надуеност или подригнување, грчеви во стомакот, бучава или жуборење, гадење и болка при наведнување или вежбање.

Причини за гасови и надуеност

Многу фактори, од гени до основни медицински состојби, може да доведат до зголемени гасови, надуеност и надуеност. Но, можете да ги намалите несаканите проблеми со ветерот – првиот чекор е да го идентификувате изворот на проблемот. Еве неколку можни причини:

 • Ако јадеме или пиеме премногу брзо , голтаме воздух, кој потоа се ослободува како подригнување и надуеност. Голтањето воздух, или аерофагија како што го нарекуваат лекарите, може да биде предизвикано и од џвакање, пушење, затнат нос и носење несоодветни протези. Вообичаено е да се чувствува заробен ветер после јадење.
 • Храна која предизвикува гасови и надуеност се зелката, карфиолот, бриселското зелје, брокулата, сувото овошје и гравот бидејќи имаат тенденција да се богати со несварливи влакна и шеќер. Но, тие се неверојатно важни во исхраната, особено за детоксикација на црниот дроб.
 • Доколку се сомневате во оваа храна, пред да ја консумирате, водете дневник на симптоми (надуеност, надуеност, гасови) после оброк. Можно е само одредени видови зеленчук или мешунки да предизвикуваат проблеми. Суровиот зеленчук како зелката може да биде проблематичен за вас, но малку попарениот можеби не е – затоа забележете како реагирате на начинот на готвење на храната што ја консумирате.
 • Засладувачите како ксилитол и сорбитол – кои најчесто се користат во пијалоци со намалена калории, гуми за џвакање, бонбони, колачи и колачиња – предизвикуваат надуеност бидејќи ни недостасуваат ензими потребни за нивно варење. Секој засладувач што завршува на „-тол“ може да предизвика проблеми.
 • Фруктозата е овошен шеќер кој се наоѓа во трпезниот шеќер, засладувачите и сирупите, сувото овошје, сокови и друга преработена храна и пијалоци. Нашите тела не можат да сварат премногу фруктоза во исто време и таа може брзо да се акумулира во нашите тела. Едно јаболко или чаша сок од портокал од 200 ml содржи околу 6 g фруктоза, а некои газирани пијалоци имаат и до 50 g за една конзерва или шише. За многумина од нас, несварената фруктоза стигнува до дебелото црево – каде што ферментира и произведува гас.
 • Цревните бактерии играат клучна улога во варењето. Во дебелото црево се наоѓаат околу 500 различни видови бактерии и сечиј микробиом – како што е позната оваа мешавина на бактерии – е единствен. Како што бактериите комуницираат со несварените јаглехидрати во цревата, тие произведуваат различни гасови што може да доведат до прекумерни гасови и надуеност.
 • Нашиот микробиом е под влијание на нашата исхрана, начин на живот и употреба на антибиотици. Сето ова може да доведе до значителни промени во гасовите што ги произведуваме. Затоа антибиотиците понекогаш може да предизвикаат надуеност, и зошто пробиотиците – кои содржат таканаречени пријателски бактерии – можат да го подобрат балансот на корисни бактерии и да ја намалат надуеноста и другите стомачни симптоми. Пробиотските пијалоци и јогуртите се лесно достапни, а ферментираната храна како кисела зелка и кимчи исто така обезбедува пробиотици.
 • Лековите, вклучувајќи ибупрофен, статини и антигабични средства понекогаш може да предизвикаат надуеност. Разговарајте со вашиот лекар ако се сомневате дека лекот што редовно го земате ви предизвикува проблеми со ветерот.
 • Синдромот на нервозно дебело црево (IBS) влијае на дури 1 од 5 луѓе и може да биде предизвикан од пребрзо или бавно минување на храната низ цревата, пречувствителни нерви во цревата, нетолеранција на храна и стрес. Може да предизвика и грчеви во стомакот, надуеност, дијареа и запек. Тие имаат тенденција да доаѓаат и да си одат со текот на времето, а епизодите може да траат со денови, недели или месеци. Разговарајте со вашиот лекар, кој може да предложи план за управување. Ова може да вклучува следење на план за исхрана познат како FODMAPs диета, за која клинички е докажано дека помага при симптоми на IBS, но мора да се следи под надзор на диететичар.
 • Нетолеранција на лактоза се јавува кога не произведуваме доволно лактаза, ензимот потребен за разградување и варење на млечните шеќери. Предупредувачките знаци вклучуваат прекумерна надуеност, како и дијареа, надуеност, болки во стомакот или гадење по конзумирање млечна храна која содржи лактоза, како што се млекото и сирењето. Разговарајте со вашиот лекар ако се сомневате дека го имате.
 • Целијачна болест се јавува кога вашиот имунолошки систем реагира на глутенот што се наоѓа во многу храна. Може да предизвика симптоми како надуеност, надуеност, запек, дијареа, губење на тежината и проблеми со кожата. Погодува околу 1 од 100 луѓе и често се јавува во семејства. Лекарот може да дијагностицира целијачна болест со едноставен тест на крвта.

6 чекори што можете да ги преземете

 1. Водете дневник за храна за да идентификувате храна што предизвикува ветер – и избегнувајте ги.
  Јадете помали оброци , почесто – и полека џвакајте ја храната. Ова и дава на плунковната амилаза повеќе време да почне да ги разградува јаглехидратите што може да помогне да се спречи вишокот на ветер.
 2. Пијте многу вода – ова го намалува ризикот од запек и ги поттикнува работите да се движат.
 3. Пијте чај од пеперминт – содржи есенцијални масла за кои е докажано дека ја намалуваат надуеноста и надуеноста.
 4. Вежбајте за да го подобрите варењето – студиите потврдуваат дека лесните вежби, како што се одење или нежно возење велосипед, ќе ги намалат симптомите. Се верува дека вежбањето помага при движење на материјата низ цревата, така што може да помогне и при запек.
 5. Проверете го внесот на влакна – повеќето од нас не јадат доволно влакна. Се препорачуваат околу 30 g на ден. Овошјето, зеленчукот и интегралните житарки како што се интегралниот леб, овесот и киноата се добри извори.
 6. Разговарајте со вашиот лекар ако имате други симптоми како гасови и надуеност, болка, дијареа, запек, хронично подригнување или крв во столицата – ова може да бидат знаци за нешто посериозно.