Германските власти даваат детали за „најголемата заплена дрога од класа А што ја видела Европа“

Германските инспектори заплениле 35,5 тони кокаин, како што велат властите, „најголемата заплена на дрога од класа А која Европа некогаш ја видела“.

Според странските медиуми , пренесува Телеграф, обвинителите во западниот град Дизелдорф рекле дека го конфискувале кокаинот, кој го процениле на 2,6 милијарди евра, минатата година, откако добиле бакшиш од колумбиските власти.

Вкупно 25 тони кокаин се пронајдени во пристаништето на северниот град Хамбург во рамките на операцијата „Плексус“, уште осум во холандското пристаниште Ротердам и речиси три во Колумбија.

Дрогата била скриена меѓу зеленчук и овошје, соопштија обвинителите.

Така, во последните недели беа уапсени седум лица на возраст меѓу 30 и 54 години, меѓу кои има германски, азербејџански, бугарски, марокански, турски и украински државјани.

Нивниот идентитет не е соопштен, во согласност со германскиот закон за приватност.

Тие се обвинети за увоз на големи количества кокаин од Латинска Америка во Европа во периодот од април до септември 2023 година.

Се верува дека обвинетите сè уште имале соработници кои наводно живееле во Турција.

Д-р Бенџамин Лимбах, министер за правда во Северна Рајна-Вестфалија, ги пофали властите за тимската работа што резултираше со „најголемото откритие на кокаин на европско тло“.