Ги штити срцето и мозокот: Ова е најздравото овошје што можете да го јадете, тврдат нутриционистите

Исхраната богата со овошје и зеленчук е клучот за добро здравје!

Но, реално, не сите луѓе ги задоволуваат своите потреби за овошје, па нутриционистите за да го олеснат изборот направија листа на најдобрите овошја, а меѓу нив, овошјето кое го држи првото место за влакна, витамини и минерали.

Кое е најздравото овошје?

Боровинките ја преземаат титулата за најздраво овошје. Бојата на ова овошје, нутритивните вредности директно влијаат на здравјето на оние кои го консумираат.

Освен тоа, благодарение на антиоксидативното дејство го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2. Боровинките ја подобруваат когнитивната способност и го зајакнуваат мозокот.

Ова овошје помага и за одржување на нормална тежина, додека благодарение на состојката позната како антоцијанин, ја намалува масната маса во телото од 3% на 9%, пишува Today.

10-те најдобри овошја според нутриционистите

Има цел свет на овошје за истражување, па иако боровинките се на прво место, нема причина да ги игнорирате другите овошја, благодарение на нивните многубројни хранливи својства. Еве ги најдобрите плодови:

Дредезат . Осум јагоди дневно го обезбедуваат целиот витамин Ц што ви е потребен. Витаминот Ц е антиоксиданс вклучен во функцијата на имунолошкиот систем и производството на колаген.

Малини. Една чаша малини содржи од 25 до 38 грама влакна. Тие исто така го снабдуваат телото со клучни хранливи материи како што се магнезиум, калиум и витамин Ц.

Лубеница. Лубеницата може да има сладок вкус, но една чаша од ова сочно овошје има помалку природен шеќер од истиот дел од многу други овошја. Лубеницата и сокот од ова овошје ја намалуваат болката во мускулите после вежбање.

Суви сливи . Многу луѓе мислат на сувите сливи и нивното влијание врз дигестивниот процес, но нивното влијание врз здравјето на коските е исто толку важно.

Киви. Освен што обезбедува витамин Ц, кивито влијае на квалитетот на сонот, варењето и доброто расположение.

Цреши. Истражувањата покажуваат дека црешите помагаат во намалување на воспалението и факторите на стрес што доведуваат до подобрување на вашата севкупна состојба.

Банана. Бананите се сметаат за едно од најздравите овошја бидејќи имаат мноштво хранливи материи, вклучувајќи влакна, калиум, магнезиум и витамини.

Јаболко. Освен влакна, јаболката содржат и моќни антиоксиданси. Едно јаболко на ден го намалува крвниот притисок, холестеролот и воспалението.

Грозје. Ова овошје е одлично „оружје“ против ракот, додека благодарение на витаминот Ц влијае на производството на колаген и на здравјето на кожата, цитира Анабел.

Калинка. Сокот од калинка ја подобрува меморијата, штити од рак, го намалува крвниот притисок и ја намалува болката во мускулите после вежбање.