Главоболка и здравје: Што навистина ни кажуваат главоболките?

0

Главоболката и здравјето, верувале или не, се многу поврзани. Ако отсекогаш сте мислеле дека нападите на главоболка се „вообичаени“, тогаш време е да го погледнете проблемот од медицинска гледна точка. Можно е болката во главата да испраќа СОС сигнали од вашето тело!

Кога главоболката ќе се претвори во вистински кошмар, остануваме смирени – затоа што во најблиската аптека секогаш има лек против болки, по што можете веднаш да продолжите со работа – со поголема продуктивност, брзина и подобро расположение.

Сепак, лекарите на ова гледаат со доза на скептицизам, бидејќи главоболката не е секогаш случај кој не ве обврзува да посетите специјалист. Пред сè, тоа е симптом кој може да биде предизвикан од цела низа болести, од хипертензија до нарушувања на централниот нервен систем. Сериозни причини за главоболки вклучуваат и мускулно-скелетни нарушувања поради седентарен начин на живот, прекумерен стрес и умерени до тешки нарушувања на цервикалниот ‘рбет.

Сето ова можеби звучи малку страшно, но јасно покажува дека зад вообичаената главоболка можеби се крие нешто посериозно. Кои чести нарушувања во телото може да сигнализира главоболка?

Главоболка и здравје

Научниците се согласуваат дека главоболките се резултат на „отекување“ на крвните садови, што доведува до истегнување на нервите кои ги опкружуваат и последователно започнување на сигнали за болка. Постојат и посебни „видови“ на главоболка: мигрена, конгестија и напнатост.

Видови главоболки

Метеж

Овој тип најчесто се карактеризира со еднострана главоболка која се враќа во циклуси и е локализирана. Може да се интензивира три часа, а потоа да исчезне.

Мигрена

Мигрената може да се подели во четири фази. Првата фаза е продромална. Започнува неколку дена пред почетокот на првата болка и може да резултира со прозевање, чувство на вкочанетост во пределот на грлото на матката и желба за постојано грицкање.

Втората фаза е аурата. Трае од 20 до 60 минути и се карактеризира со специфични физички сензации, како што се светли точки пред очите, вкочанетост на лицето или на еден дел од телото, тешкотии во зборувањето или неконтролирани грчеви.

Следната фаза е фазата на напад, која може да трае од 4 до 72 часа. Во овој период, лицето чувствува болка во главата, страда од зголемена чувствителност на светлина, допир, мириси и звуци. Овие симптоми може да бидат придружени и со напади на гадење. Кога ќе се појави постдромална фаза, едно лице чувствува наплив на замор и зголемена нервоза.

Главоболка и здравје и напнатост

Главоболката може да биде предизвикана и од мускулна напнатост на главата или вратот. За разлика од мигрената, која може да биде генетски предиспонирана, напнатоста е сеприсутен феномен со кој се соочуваат сите денес. Фактори кои ги предизвикуваат вклучуваат стрес, дехидрација, автоимуни болести итн.

Главоболка и здравје – кога и зошто имаме главоболки?

За точно да се зборува за хронична главоболка, таа мора да трае 15 или повеќе дена месечно, три последователни месеци. Но, ако нападите не ви даваат одмор, на пример, само две недели, тоа не значи дека проблемот може да се откаже – во оваа ситуација, подобро е да закажете состанок со специјалист. За да не губите време, ви нудиме да дознаете што всушност може да каже главоболката за вашето здравје.

1. Дехидрирани сте

Кога станува збор за главоболките, прво на што треба да обрнете внимание се вашите навики во исхраната и количината на вода што се консумира дневно. Многу често, постојаната главоболка укажува на дехидрација. Ако консумирате помалку, помалку кислород почнува да тече во мозокот, што доведува до болка. За да го избегнете ова, обидете се да обрнете внимание на чувството на жед, чувството на сувост во устата, па дури и на жолтилото на урината, доколку се појават такви симптоми. Обидете се да пиете што повеќе вода и да вклучите храна која содржи најмногу вода во вашата исхрана (домати, лубеница, целер).

2. Анемија

Анемијата е предизвикана од недостаток на црвени крвни зрнца, кои се одговорни за транспорт на кислород низ клетките и ткивата на телото. Недостатокот на црвени крвни зрнца може да доведе до зголемен замор, чувство на слабост, проблеми со дишењето итн. Потешките случаи на анемија може да предизвикаат и главоболки. Меѓу факторите на болеста, најчести се недостатокот на железо, ниското ниво на витамин Б12 и (или) фолна киселина. При првите знаци на оваа болест, веднаш консултирајте се со лекар.

3. Главоболка и здравје… и хормонален дисбаланс

Кај жените, главоболките често се поврзуваат со ПМС (предменструален синдром), па затоа обрнете внимание на овој факт ако заборавите да означите важни датуми во вашиот личен календар. Пред менструацијата, нивото на естроген во телото на жената нагло опаѓа, што може да доведе до акутна главоболка.

Но, тоа не е сè: менопауза, перименопауза, постпартална и бременост – овие посебни периоди на женското здравје можат да бидат придружени и со главоболки, бидејќи се поврзани со драстични хормонални промени. Но, ова е повеќе норма отколку исклучок, иако со тешки мигрени најдобро е да се консултирате со специјалист и да направите превентивен курс за ублажување на нападите.

4. Нерамнотежа на деноноќниот ритам

Ако систематски се будите премногу рано или доцна, тоа може да доведе до чести главоболки. А грешката е скршен биолошки часовник. Обидете се да следите колку часови одмор треба да не кимнете следниот ден и редовно држете се до тој број – дури и кога патувате. Вторите, патем, често стануваат виновници за нападите на мигрена, особено ако се преселите во сосема поинаква клима и временска зона.

5. Главоболка и здравје и прекумерно внесување кофеин

Познато е дека кофеинот предизвикува вазоконстрикција. Ако консумирате пијалоци од кафе секој ден, и одеднаш одлучите да поминете еден ден без шолја ароматичен пијалок, незатегнатите крвни садови и главоболката секако ќе ве потсетат на овој пропуст. Навистина, многу експерти не ја сметаат оваа состојба за нездрава и ве советуваат да не пиете повеќе од две шолји таков пијалок на ден – за да не пиете „премногу“, но во исто време да не страдате од главоболка. ако сте страствен љубител на кафе.

6. Хронична болест како причина за главоболка

Главоболката може да биде несакан ефект на голем број хронични состојби, како што се фибромијалгија (хронична мускулно-скелетна болка), лупус и дијабетес . Сепак, важно е да се знаат другите симптоми кои ги придружуваат ваквите дијагнози. На пример, со лупус, главоболките се придружени со зголемен замор, болки во зглобовите и иритации на кожата кои се влошуваат на сончева светлина. Затоа, пред да направите избрзани заклучоци, треба да ја процените сериозноста на главоболката, да ја следите нејзината фреквенција и, доколку е потребно, да се консултирате со специјалист.

7. Вашето тело е под стрес

Стресот е различен – понекогаш јасно сме свесни за неговите причини, а понекогаш не ни сфаќаме дека сме нервозни. Во вториот случај, едноставната напнатост во главата лесно може да се претвори во мигрена, а тоа е сосема различно ниво на болка и непријатност. Кога телото е под стрес, мускулите на вратот и скалпот почнуваат интензивно да се собираат (спазам) , притискајќи ги нервите и предизвикувајќи болка. Ако често доживувате неразбирливи (и тешки) напади на главоболка, време е да престанете и да ја анализирате ситуацијата: колку сте добри на скала од еден до пет? Зошто е тоа така, а не поинаку? И што влијаеше на вашата состојба – каква што е сега? Запомнете: интроспекцијата и свесниот однос кон вашето тело се пред се.